Teknolojinin Eğitime Katkıları

Teknoloji gelişirken tüm alanlarda da etkisini hızla gösteriyor. Bunlardan belki de en önemlisi eğitim alanı. Bilgisayar ve internet, öğrenciler, öğretmenler, eğitim kurumları ve ebeveynler arasında güçlü ve sürekli bir iletişim ortamı yaratıyor. Bu teknoloji, eğitim kurumlarına, dolayısıyla öğrencilere sınırsız olanaklar sunuyor.

Farklı coğrafyalarda yaşayan ve eğitim kurumlarına ulaşım güçlüğü çeken öğrenciler artık uzaktan eğitim sistemiyle tüm eğitim olanaklarından yararlanabiliyorlar. Bu olanaklar sadece ülke sınırlarıyla da kalmıyor. Farklı ülkelerdeki eğitimlerden yararlanmak isteyen insanlar artık kalacak yer ve ulaşım sorunlarıyla uğraşmak zorunda değil. Dünya çapında tanınmış üniversitelerden istenilen dersleri almak ve alanında başarılı olan öğretmenlerden ders almak sadece bir tık uzaklıkta.

Okulların her köşesine hızla yayılan teknoloji, her gün yeni olanaklara da kapı açıyor. Artık neredeyse her sınıfta bir projeksiyon makinesi bulunuyor. Öğrenciler yalnızca tahtada yazan yazılara değil, önlerinde beliren görsellere bakıp, konuyu çok daha rahat kavrıyorlar. Sadece izlemek ve dinlemekle kalmayıp anlatmak istedikleri konuları gerekli programlarda hazırlayıp sunabiliyorlar da. Bununla beraber daha birçok teknolojik yenilik okullardaki yerini almış durumda. Öğrenme süreci her öğrencide farklı işler. Kimi öğrenci bilgileri sadece dinleyerek hafızasında tutabilirken, kimisi de görmeden konuyu tam olarak anlayamaz. Bu yüzden teknoloji bir anlamda eğitimin kalitesini de artırmış ve dersleri daha ilgi çekici hale getirmeyi başarmıştır.

teknoloji-ve-egitim

Küçük yaşta teknolojiyle tanışan ve bilgisayar kullanmayı öğrenen çocuklar teknoloji çağının bir parçası olduğunu hissediyorlar. Bu durum, teknolojiyle beraber hızla değişen dünyaya da uyum sağlamak anlamına geliyor. Artık eğitim dünyasına da yayılan bu alanla erken tanışmak, başarıyı da beraberinde getiriyor. İnternet, öğrenciler ve öğretmenler arasındaki ilişkiyi de geliştiriyor. Artık tahtaya yazılan ve sürekli hatırlatılan ödev ve sınavlar internet ortamında kolayca öğrencilere bildiriliyor.

Gelişen teknolojiyi yakalayıp bundan iyi faydalanan öğrenciler evde hazırladıkları ödevleri de daha yaratıcı hale getiriyorlar. Artık hazırladıkları işlerde yalnızca yazıyla kalmayıp istedikleri görselleri sayfalara rahatlıkla yapıştırıyorlar. Bu durum araştırma ve yaratıcılık alanında onlara yardımcı olduğu gibi, anlatmak istediklerini daha anlaşılır hale getirerek iletişim yeteneklerini de geliştiriyor.

Hızını takip edemediğimiz teknoloji her alanda olduğu gibi eğitimde de bir çığır açtı. Artık okumak ve öğrenmek için bahaneler de ortadan kalkmaya başladı. Bu hız dünyasında yapılacak tek bir şey var o da olabildiğince hızlı uyum sağlamak. Çünkü her alanda eğitim şart.

Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Sorunun cevabını ver bakalım * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.