Trafikte Bisiklet Kullanırken Daha Dikkatli Olalım

Şehir hayatının ulaşımı her zaman en büyük sorunu oluşturmaktadır. Sabah ve akşam saatlerinde, işe gidiş ve dönüş saatlerinin olmasının yanında, okula gitme ve dönme saatlerinin olmasından dolayı, trafik çilesi en büyük derdimizi oluşturmaktadır. Bunun dışında da, gün içinde, trafikte araçlar dip dibe gitmeye devam etmesi ise, gerçekten işin işinden çıkılmaz bir hal almaktadır. Bu da, günün her saatinde, ulaşım sorununu yaşamamıza neden olmaktadır.

Şehir hayatındaki ulaşım sorununu çözmek için çeşitli öneriler sunulmuş olsa da, tam olarak bir başarı sağlanabilmiş değildir. Toplu taşıma araçlarının sayısının artması, metrobus ve metro hatlarının genişletilmesi, tramvay hatlarının yapılması, vapurlar, telefirik derken, hala trafik sorunu devam etmektedir. Her ne kadar toplu taşıma araçlarını, kullanmaya özendirilmeye çalışılsa da, hala bir çok kişi, kendi araçlarını kullanmaya bırakmamışlardır. Bu da, trafikte her hangi bir rahatlamanın oluşmasına neden olmamaktadır.

Trafikte araç kullanımının azalmaması, birçok kişiye farklı alternatifler denemeye itmiştir. Artık yollarda, arabalar kadar motorsiklet ve bisiklet kullanımı da, artmış durumdadır. Trafikte daha rahat ilerlemek, kolay ve hızlı olabilmek için, bisiklet ve motorsiklet kullanımı çok daha pratik bir çözüm olmuş durumda. Araçların aralarından, hiç trafikte bekleme derdi olmadan ilerleyerek, her yere çok hızlı ve kolay gidilebilmekte. Böylelikle trafikte bekleme çilesi ortadan kalkmış durumdadır.

bisiklet

Fakat trafikte, bisiklet ve motorsiklet kullanımının artması ile yeni sorunların oluşmasına  neden olmuştur. Bu sorun: ‘’ Güvenliktir.’’ Bisiklet ve motorsiklet kullanırken, kazalara açık oluruz. Bu yüzden trafikteyken dikkatli olmak, aracımızı dikkatli sürmek önemlidir. Bunların yanında, trafikte ilerlerken,  bisiklet ve motorsiklet kullanımına alışamamış sürücülere de, ayrıyeten özen göstermemiz lazım. Sizi trafikte, bisikletiniz ya da motorsikletiniz ile giderken, sıkıştırmaya çalışabilir. Bu sebeplerden dolayı, trafiğe çıkarken mutlaka güvenlik önlemlerimizi alarak çıkmalıyız.

Özellikle bisiklet sürücülerinin trafikte ilerlerken, her hangi bir kaza ile karşılaşma olasılıkları daha yüksektir. Çünkü; fark edilmeleri daha zor olması, sinyal verememeleri ve korno çalamamalarından dolayı, onlar için büyük bir tehlike oluşturmaktadır. Bu yüzden, bisiklet sürerken bisiklet aksesuarları kullanmak ve önlemlerinizi tam bir şekilde, trafiğe çıkmak önemlidir. Bisiklet aksesuarları içinden, kaskımızı, eldivenimizi, dizliğimi ve dirsekliğimiz gibi, bizlere darbeler karşı koruyacak eşyalarımızı unutmamamız gerekli. Bunun yanında, bir de trafikte kolay fark edilmemizi sağlayacak olan, korno ile far ve ışıkları unutmamız lazım. Böylelikle trafikte daha rahat bisiklet sürebilir ve daha kolay fark ediliriz.

Şehir hayatında, trafiğe çıktığımız zaman, ne kadar dikkatli olursak olalım, yine de başımıza beklenmedik bir kaza gelebilir. Bisiklet gibi kazalara açık bir ulaşım aracını kullanıyorsak eğer, daha fazla dikkatli ve özenli olmalıyız. Bu yüzden, her zaman bisiklet aksesuarlarımızı kontrol ettikten sonra trafiğe çıkalım.

Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Sorunun cevabını ver bakalım * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.