Türk Mühendislerden Bomba İmha Robotu

Teknolojinin geliştirilmesi ve yeni nesil teknolojilerin üretilmesinde diğer yabancı ülkelere göre biraz daha geride kalan ülkemizde Türk mühendisler, askeri alanda büyük avantajlar sağlayacak niteliklere sahip mayın tarama ve bomba imha robotu tasarladı.

Akdeniz Üniversitesi’nin Teknokenti içerisinde faaliyetlerini aktif olarak sürdürmekte olan Alta Endüstriyel Mühendislik Firması’nın bünyesinde yer alan Türk mühendisler, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın destek verdiği proje ile savunma sanayi için oldukça işlevsel mayın tarama ve bomba imha robotunu geliştirdi.

Akdeniz Üniversitesi Teknokent Ar-Ge 1 binasında çalışmalarını devam ettirmektedir. Alta Endüstriyel Mühendislik Şirketi sahibi Makine Mühendisi Mert Alta, on kişilik bir mühendis grubu ve teknikerlerden oluşan, akademik kariyer sahibi olan ekip ile teknolojik ürünleri, taslaktan ürüne kadar her noktasında yer alarak kendi bünyelerinde geliştirerek birçok yarar sağlayan model ve fikri gerçeğe döndürdüklerini dile getirdi.

bomba-imha-robotu

Makine Mühendisi ve Alta Endüstriyel Mühendislik Firması sahibi Mert Alta, kendi bünyelerinde geliştirmiş oldukları robotun, açık arazi üzerinde yüz elli kilo yük taşıyabilme her ortam içerisinde görüntü ve ses aktarımı yapabilme olanağının bulunduğunu belirtti. Ayrıca mayın arama, bomba imha ve afetler acil müdahale, teröre mücadele, sınır gözetlemesi gibi pek çok alanda insanlara avantajlara sağlayacak niteliklere sahip bir teknoloji olduğunu söyledi.

Ülkemizde terör konusunda yaşanan olumsuz durumlara son verecek ülkemizin askerlerine büyük avantajlar sağlayacak niteliklere sahiptir.

Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Sorunun cevabını ver bakalım * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.