4 sene önce
4 sene önce

Hafif Yanıklara Ne Yapılabilir?

Zaman zaman mutfakta meydana gelen ufak aksilikler sonucunda oluşan yanıklar birinci dereceden yanıklar olmasına rağmen canımızı yakmaktadır. Bu yüzden direkt bir çözüm yolu arıyoruz ve bazen yaptığımız küçük hatalar sonrasında yanan yere daha çok zarar veriyoruz. O yüzden bu tarz şeyleri hafife almayıp titiz bir şekilde yanığa müdahale etmeliyiz.

İlk olarak yanık sonrasında akla gelen ilk şey yanan yere buz ile müdahale etmektir. İşte bu noktada büyük bir hata yapıyoruz. Çünkü aslında buz iyi gelmez hatta yanan yerin dokusuna zarar verir. O yüzden yanan yere buz koymak hatalı bir harekettir. Yanıklara yapılan ilk müdahale her zaman en önemlisidir. Çünkü ilk müdahale yanığın ağrısını ve ileride oluşabilecek yanıkların sebebidir. Bilinçli hareket edilirse hiçbir iz bırakmadan yanıktan kurtulabilirsiniz. Yanık olduğu zaman ilk yapılması gereken yanığı suyun altında bekletmek ve soğutmaktır ve bu sayede ağrıyı da almaktır.

Yaklaşık olarak 10-15 dakika beklettikten sonra ağrının azaldığını fark edeceksiniz. Daha sonra yanık için etkili olan kremleri ( silverdin, madecassol, hametan, bepanthen plus, fito, sudocream, halibut sprey ve anestol pomat vb. ) yanan bölgeye soğutulduktan sonra sürünüz. Her zaman söylediğimiz gibi sadece tıbbi ilaçlar değil aynı zamanda bitkisel tedaviler de bulunmaktadır. Bunlarda yanığa bire bir iyi gelen yöntemlerdir. Bu konuda iyi gelen bitkisel uygulamalar ise şunlardır; aloe vera bitkisi, sarı kantaron yağı, tesbih çiçeği yağı ve tahin kavanozlarının üzerinde biriken susam yağı bu tür yanıklara iyi gelmektedir. Sizin yapmanız gereken tek şey yanık küçük olsa bile gereken önemi göstermektir.

 

Bu Yazıyı Paylaşın

En Çok Okunanlar
Yazılarımızı hobi olarak alıp kullanabilirsiniz. Biraz emeğe saygı yaparsak çokta güzel olmaz mı?