Hamileyken Oruç Tutulur Mu?

1

Diyanet Gebelikte Oruç Hakkında Ne Söylüyor?

Hamilelikte oruç tutmak hakkında yapılan pek çok farklı açıklama olsa da Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan açıklama en doğrusu olarak kabul edilmektedir. Yapılan açıklama ile beraber hamilelikte oruç tutmak Diyanet tarafından annenin kendi isteğine bırakılmış ve dinen bunun bir kaza sebebi olduğu açıklanmıştır. Yani anne adayı dilediği ve oruç tutmakta zorlandığı takdirde oruç tutmayarak daha uygun bir zamanda kaza orucu tutma hakkına sahiptir. Günümüzde Ramazan ayının yazın çok sıcak günlerine denk gelmesi ve susuz kalma süresinin çok daha uzun olması nedeni ile doktorlar anne adaylarının oruç tutmamalarını önerirken özellikle de tansiyon sorunları yaşayan ya da şeker seviyesi yüksek olan anne adaylarının kesinlikle oruç tutmaması gerekmektedir. Yine yaşanan susuzluğa bağlı olarak bebeğin anne karnında içinde bulunduğu kesenin sıvı miktarında da azalma riski bulunması gebelikte oruç tutmak isteyen anne adaylarının bu kararlarını bir kere daha gözden geçirmelerini gerektirmektedir.

Hamileyken Oruç Tutabilir Miyim?

Hamileyken oruç tutmanız mümkündür. Ancak bunu yaparsanız hem kendinize hem de bebeğinize zarar verme riskiniz çok yüksektir. Özellikle de Ramazan ayının yaz mevsimine denk geldiği günlerde gerek oruç tutmanın çok daha fazla zorlaşması gerekse de açlık ve susuzluk süresinin 15 saate kadar uzaması “hamileyken oruç tutulur mu?” sorusuna hayır şeklinde yanıt verilmesine neden olmaktadır. Sonuçta hayatı insanlar için her zaman kolaylaştırmaya çalışan bir din olan İslam bu konuda iki canlı olarak kabul edilen hamile bayanlara da bir kolaylık tanımış ve onların bu dini görevlerini daha sonra kaza orucu tutarak yerine getirmelerine olanak sağlamıştır.

Gebelikte Oruç Tutmak Bebeğe Zarar Verir Mi?

Ne yazık ki bu sorunun yanıtı evettir. Gebelikte oruç tutmak hem bebeğinize hem de size büyük zararlar verebilecek komplikasyonların oluşmasına neden olabilmektedir. Özellikle de bol bol sıvı tüketmesi gereken anne adayının 15 saat susuz kalması tansiyonunun düşmesi ve baygınlık geçirilmesi gibi pek çok soruna yol açarken aynı zamanda amniyon sıvısının değer kaybetmesi de bebeğe zarar verebilecek büyük bir riskin oluşmasına neden olmaktadır. Bu nedenle yaz aylarında oruç tutmak için hamile bayanlar ısrarcı olmamalı ve daha sonra bu borçlarını kaza orucu ile ödemelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

17.323 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

Sorunun cevabını ver bakalım * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.