7 sene önce
7 sene önce

Harlem Shake Nedir ve Nasıl Çıkmıştır?

Tüm dünya genelinde büyük gündem oluşturan ve büyük fenomen haline gelen Gangnam Style dans stilinin hemen ardından şimdi de tüm dünya genelinde sosyal medya üzerinden yepyeni bir akım tüm dünyaya yayılmıştır. Amerika’da ortaya çıkan bu yeni dans akımı olan Harlem Shake çok kısa bir süre içerisinde tüm dünya genelinde büyük bir popülarite kazanmıştır. Harlem Shake dansı günümüzün tüm dünya genelinde en yaygın olan bir dans türüdür. Dj Baauer’in hazırlamış olduğu Harlem Shake adlı otuz saniyelik kısa bir videonun sanal ortam içerisinde paylaşılması ile tüm dünya genelinde başlayan furya sosyal paylaşım siteleri ve video web siteler sayesinde büyük bir hız ile dünya genelinde yayılmıştır.

Bu noktada Harlem Shake furyasının bu denli olarak tüm dünya genelinde popülarite kazanmasının ve büyük bir furya oluşturmasında Google ve Facebook gibi büyük internet devlerinin de kendi ofislerinde kendi Harlem Shake videolarını çekerek bunları sosyal paylaşım ortamları içerisinde paylaşmaları oldukça önemli bir etkide bulunmuştur.

Tüm dünya genelinde bu denli popüler olmasının neticesinde çok kısa bir süre içerisinde tüm dünya genelinde binlerce Harlem Shake videosu insanlar tarafından kendilerine özgü bir şekilde çekilerek yine sosyal paylaşım ortamları içerisinde paylaşılmaya başlandı. Dünya genelinde büyük bir furya yaratan ve hakkında binlerce farklı video çekilen Harlem Shake’nin en önemli noktası ise Dj Baauer’ in Harlem Shake adlı şarkısıdır.

grumpy-cat-hates-harlem-shake

Bu dünyaca ünlü yeni akımın vazgeçilmez unsurlarından bir diğeri ise videoların içeriğinde kullanılmakta olan kostümlerdir. Bu noktada video içerisinde kullanılan maskeler ve kostümler ne kadar çılgın ve uçuk olursa ortaya çıkan videoda o denli eğlenceli ve renkli olmaktadır.

Bunun dışında video başladığında bir kişi belli figürlere göre müziğin ritmine uyumlu harketler ile dans etmelidir. Daha sonra müziği doruk noktasına ulaştığı anda birden geride kalan kalabalık grubun maskeli ve kostümlü olarak müziğe uygun olarak çılgın ve uçuk hareketler yapılması gerekmektedir.

Ayrıca bu dans stilinin yapıldığı ortamlarında aykırı olması da videoya ayrı bir hava katmaktadır.

Bu Yazıyı Paylaşın

Yorumlar (1 Yorum)

  • Enes aktas

    28 Mart 2013 - 21:51

    Benim çok hoşuma gidiyor açıkcası benimde yapasım geliyor 🙂

En Çok Okunanlar
Yazılarımızı hobi olarak alıp kullanabilirsiniz. Biraz emeğe saygı yaparsak çokta güzel olmaz mı?