4 sene önce
4 sene önce

Hisse Senedi Nasıl Alınır

Evvela ve mutlaka belirtmemiz gereken ve bilinmesi gereken bir konu şudur ki: Bir hisse senedi almak istediğinizde, alacağınız şirket mutlaka ama mutlaka sermaye piyasayı kurulundan izinli bir şirket olmalıdır. Aksi bir durum da hiç bir firma hisse satışı yapamaz. Şayet siz böyle bir firmadan hisse almış iseniz yaptığınız bu işlemin hukuki hiç bir değeri olmadığı için, çıkabilecek sorunlar karşısında hiç bir hukuki hakkınız da olmayacaktır. O sebepledir ki bu önemli duruma son derece dikkat etmelisiniz. Hisse Senedi Nasıl Alınır? Sorusuna cevap verecek olursak, bu işlemi iki türlü yapma imkânına sahipsiniz.

1: İnternet üzerinden almak
2:
Bizzat aracı kurumlara giderek satın alma işlemi gerçekleştirmek

Son yıllarda en çok tercih edilen yöntem, internet üzerinden alış ve satış işlemidir. Bu işlem zaman ve emek bakımından son derece önemli imkan ve kolaylık sağlamaktadır. Bu sebepledir ki en çok tercih edilen yöntemdir.

hisse-senedi

Birçok bankanın internet bankacılığı hisse senedi alımı için fırsat vermektedir. Hisse senedinin tane başına bir fiyata sahip olması sebebi ile paranızın yettiği kadar hisse alabilir ve yatırım yapabilirsiniz. Özellikle döviz ve dolar alan yatırımcıların çok sıklıkla tercih ettiği internet bankacılığı böylesine bir işinde yapılmasına olanak sağladığı için birçok kimse tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. İnternet üzerinden alış veriş durumu da yine iki seçenek üzerinden devam etmektedir. Birincisi, internet bankacılığı kullanılarak yapılmaktadır. Zira her bankanın kendi portföyün de hisse senetlerinin alım ve satım ünitesi bulunmaktadır. Çalıştığınız bankanın size sunduğu bu seçeneklerden birisinin hisse senetlerini alabilir ve satabilirsiniz. İkinci seçenek ise, yine internet üzerinden faaliyet gösteren şirketler aracılığıyla alım ve satım işlemi yapabilmektesiniz. Eğer, neden internet üzerinden böyle bir girişimde bulunayım diye bir endişe ya da soru kafanızı karıştırıyor ise, ona da şöyle cevap verelim. Hisse senetleri anlık artmakta ve anlık düşüşler yaşamaktadır. Yani bir gün içerisin de alma ve satma durumu ile karşılaşma durumları yaşayacağınızdan, internet koşulları bu imkânlara sahip olması dolayısıyla özel bir avantaj sunmaktadırlar.

Hisse Senedi Ne Zaman Alınır?

Eğer sizde yatırım yapmak istiyorsanız ve bunu hisse senedinde değerlendirmek istiyorsanız en çok dikkat etmeniz gereken ve birçok kişinin de tereddüt ettiği konuların başında hisse senedini ne zaman almalıyım? Düşüncesi gelmektedir. Bu sorunuz için net bir cevap yoktur ama herkesin farklı bir stratejisi olduğundan kendine en uygun zamanı kollayarak satın alma işlemini yapmaktadırlar. Ama genel itibari ile en çok yatırım yapılan zamanlar fiyatların en düşük noktalara ulaştığı zamanlardır.

Bu Yazıyı Paylaşın

En Çok Okunanlar
Yazılarımızı hobi olarak alıp kullanabilirsiniz. Biraz emeğe saygı yaparsak çokta güzel olmaz mı?