Hyperloop Nedir?

15

Uzay çağının en iyi teknolojik ulaşım aracı olacak bu tren diğer adı ile hyperloop 3 yıl içinde Avrupa ülkelerinde kullanılmaya/üretilmeye başlanacağı öne sürülüyor. Bu hyperloop Tesla şirketinin patronu Elon Musk tarafından imzalanmış ses hızının hemen altında bir hızda olabileceği tartışılıyor.

Hyperloop 750 mph hızında rayların üzerindeki mıknatıslar tarafından itilmesi sonucu yarı havada kalarak ve vagon yerine kapsüller kullanarak yolcu sayısını arttırıp mesafeleri kısaltmayı hedeflemiştir. Örneğin: İstanbul-İzmir 30 Dk Olabilir.

Tesla şirketi tam ölçekli istenilen hız ve kapasitede olması için hyperloop’un son aşaması 5 yıl içinde üretilebileceğini açıklamıştır.  Hyperloop sayesinde bildiğimiz trenler çağını yitirip halkın deyimi ile uçan trenler uzay çağı ile birlikte hayatımıza girecektir.

Bu hyperloop tren Nasa’nın dikkatini çekmiş ve hemen Dünya ve Uzay arasında asansör niteliğinde sağlam mıknatıs güçlerinin kullanılabileceği fikri gelmiş ve formüller ve bilim insanlarının kanıtı ile bu fikir Nasa’nın uzay asonsörü düşüncesini hayal kırıklığına uğratmıştır.

Bu trenler ile yolculuk/seyehat ettiğinizi hayal edin en uzak mesafeye 1-2 saatte gidebileceğinizi ve şehirler belki de ülkeler arası yaygın olarak kullanılmaya başlanabilir. Uzay çağının ilk treni HYPERLOOP.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

17.369 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

Sorunun cevabını ver bakalım * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.