5 sene önce
5 sene önce

İnternet Alışverişlerinde Nelere Dikkat Etmeli?

İnternet alışverişleri git gide artıyor. Alışverişlerimizi artık, mağazalardan, marketlerden yapmak yerine internetten yapmayı tercih ediyoruz.

Türkiye’de internetten alışveriş oranları gün geçtikçe artıyor. Neden internet alışverişi gün geçtikçe artıyor diye bakarsak, önümüze mantıklı sebepler geliyor.

Bunların başlarında, kampanyalı alışverişler ve zaman tasarrufu geliyor. Mağazalar da olmayan çeşitli kampanyalar internet alışverişlerimizde bizlerle oluyor. Ayrıca yerimizden kalkmadan, alışverişimizi kartla yapıyor, kargo evimize kadar geliyor. Zamandan bi haylice tasarruf ediyoruz.

internetten-alışveriş

İnternet alışverişlerinin yararlı yönlerinin yanında, zararlı yönleri de birlikte geliyor.
Bu hızla büyümenin ardından çeşitli güvenlik riskleri geliyor. İnternetten dolandırıcılıklar, ürünün gelmemesi, istenmeyen ürün gelmesi, karttan habersiz çekimler ve dahası. Bu yazımız da madde madde ne gibi önlemler almalıyız bunları anlatacağız.

  • Güvenilir alışveriş sitelerini kullanın. : Hepsiburada,gold,hızlıal… tarzı bilindik internet alışveriş sitelerini kullanın.
  • Güvenlik protokolüne dikkat edin. : Alışveriş yaptığınız internet sitesinin https:// yapısını kullanıp , kullanmadığına dikkat edin. Eğer bu uzantıyı kullanmıyorsa kesinlikle alışveriş yapmayınız.
  • Alışveriş yaptığınız cihazda önlemlerinizi alın. : Cihazınız da, zararlı yazılım bulunuyor olabilir ve kart numaranızı kaydediyor olabilir. Bunlara önlem olarak, virüs programı, antikeylogger uygulamalarını kullanın.
  • Sanalkart kullanmayı öncelik edinin. : Alışverişleriniz de sanal kart kullanmaya özen gösterin, alışverişiniz kadar limiti önceden belirleyin.
  • Sanal klavye kullanarak, cihazınız daki, keylogger zararlı uygulamalarına karşı risklere azaltın.
  • Alışverişleriniz de kartınızı hızlı ödeme profili olarak kaydetmeyin.
  • Güvenmediğiniz sitelere, paypalı aracı hizmet olarak kullanın.

Bu yazımız da, internet alışverişlerin deki riskleri anlatarak bunlar için alabileceğiniz önlemleri listeledik.

Bu Yazıyı Paylaşın

En Çok Okunanlar
Yazılarımızı hobi olarak alıp kullanabilirsiniz. Biraz emeğe saygı yaparsak çokta güzel olmaz mı?