İnternet Bankacılığı Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

6

Teknolojinin gelişmesi ve özellikle internet ağının gittikçe genişleyerek, bilgisayarların bireyselleşmesinin sonucu olarak yaşamımızın her alanında tüm işlerimiz daha kolay ve çok hızlı şekilde yapılabiliyor. Yaşam standartlarımızda belirgin bir yükselme yaşanmasına sebep olan bu gelişmelerin en çok kullanılmakta olan türlerinden biri internet bankacılığı, kimi zaman saatlerimizi alabilecek işlemleri bilgisayarımızın başından hızlı bir şekilde gerçekleştirmemize olanak tanıyor.

Sağladığı birçok kolaylık nedeni ile giderek daha fazla tercih edilen İnternet bankacılığı kullanımı, kullanım oranının artması sebebiylede kötü niyetli kişilerin de giderek daha fazla ilgisini çekiyor. Bankaların güvenlik önlemlerini üst seviyede tutarak kötü niyetli girişimler için önleyici birçok sistem geliştirmesine rağmen, her yeni yönteme göre geliştirilen başka sistemlerle karşılık veren kötü niyetli yaklaşımlar sebebiyle, internet bankacılığı kullanmakta olan kişilere de önemli görevler düşmektedir.

Genel olarak Kötü niyetli kişilerin banka bilgilerimize ulaşmak amacıyla kullandığı iki ana yöntem vardır. Bunlardan ilki olan Fishing yani oltalama yöntemleri, çeşitli şekillerde size ulaşan sms, mail veya bankanızın internet bankacılığı sayfasına benzer sayfaların üretilerek normalde banka tarafından sizden istenen bilgilerden farklı tüm bilgilerin sizden talep edilmesi şeklinde olmaktadır.

Dolandırıcılık yöntemi olarak başvurulan ikinci ana yöntem olan Farming yöntemlerinde ise kişinin bilgisi olmadan, internet bankacılığına girilen bilgisayar üzerine yerleştirilen trojan, keyloger ve benzeri zararlı yazılımların yüklenmesi yoluyla bankacılık bilgilerinizin ele geçirilmesi şeklinde olmaktadır.

Bazı dolandırıcılık vakalarında iki yöntemin birlikte kullanıldığı da görülmüştür, bu sebeple bankanızın internet bankacılığını kullanırken normalde sizden istediği bilgiler dışında bir bilgi istenmesi, farklı bir sayfaya yönlendirilmeniz ve buradaki başkaca bir bağlantıya tıklamanızın istenmesi durumunda mutlaka bankanızı arayarak durumu iletmeniz gerekmektedir.

Dolandırıcılığa maruz kalmamak için en belli başlı olarak alabileceğiniz önlem internet bankacılığına girdiğiniz bilgisayarın ve internet ağının yaygın kullanıma açık olmamasına dikkat etmenizdir. İnternet cafe ve benzeri çoklu ve size özel olmayan bilgisayarlardan girilen internet şubesi bilgilerinizin çalınma olasılığı yüksektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

17.383 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

Sorunun cevabını ver bakalım * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.