4 sene önce
4 sene önce

İnternet Kullanımında Karşılaşılan Problemler

İnternet kullanımı o kadar yaygınlaştı ki neredeyse her evde özel bir hat açılmış durumda. Bunun nedenlerinden biri de yapılması gereken çoğu işin sanal ortama taşınması olarak gösterilebilir. Mail üzerinden haberleşme, blog yazılarını hazırlama, faturaları ödeme gibi pek çok işlem artık internet üzerinden halledilebiliyor. Hal böyle olunca bazı sıkıntılar da oluşmuyor değil. İnternetin sık sık kopması, modemin arızalanması vb sorunlarla karşılaşmayan yoktur. Peki, başlangıç olarak bilmemiz gereken neler?

Modem internetle aramızdaki bağlantıyı kuran cihazdır. Üzerinde bulunan ışıklar sayesinde sıkıntının nerede olduğunu anlayabilirsiniz. Power ışığı modem adaptörünün takılması sonucu yanar ve cihazı çalıştırır. Wlan ışığının aktif olması kablosuz yayının hazır olduğunu gösterir. Dsl- Adsl ışığı, internet sağlayıcı ile modemin veri alışverişinde bulunduğunu ifade eder. Ve internet ışığı bağlantınızın kurulduğunu, internete girebileceğinizi belirtir.

Oluşabilecek sorunlar karşısında neler yapabiliriz?

*Daha önce belirttiğimiz gibi Dsl-Adsl ışığı internet alışverişinin varlığını ifade eder ve sürekli yanmalıdır. Eğer yanmıyorsa bağlantı kablolarınızda bir sorun var demektir, kontrol etmeniz gerekir. Bu ışık yandığı halde internete girmekte sıkıntı yaşıyorsanız, modemin ara yüzüne bakmalısınız.  Yani Adsl için kullanıcı adınızın ve şifrenizin girilmiş olması gerekir. Ayrıca bağlantı ayarlarının yapılıp yapılmadığını da kontrol etmelisiniz.

 *Wlan ışığı kablosuz yayının hazır ve size ulaşabildiğini gösterir. Eğer ışık yanmıyorsa bağlantınız kapatılmıştır, tekrar ara yüze girip ayarlarınızı gözden geçirmelisiniz.

*Bunların dışında bilgisayarınızın bildirim kısmındaki ağ bağlantısına sağ tıkladığınız takdirde ağ tanılama yazısını seçebilirsiniz.

İnternette sık yaşanan problemler işlerin aksamasına yol açtığı gibi bazı sıkıntıları da beraberinde getirir. Bağlantının yavaşlaması da bunlardan biridir. Bu durum hattınızda bir sorun olduğundan dolayı ya da internetinizi paylaştığınız kişilerin dosya indirmeleri yüzünden kaynaklanabilir.

 

Bu Yazıyı Paylaşın

En Çok Okunanlar
Yazılarımızı hobi olarak alıp kullanabilirsiniz. Biraz emeğe saygı yaparsak çokta güzel olmaz mı?