Kamyon Sürmek İçin Hangi Ehliyet Gerekli

9

Günümüzde ehliyet alanların sayısı oldukça fazladır. Hangi ehliyeti alacağını bilmek ise çok önemlidir. Ehliyet almak için ilk yapılması gereken iş ise kaliteli bir sürücü kursuna kayıt olmaktır. Kaliteli bir ehliyet kursuna kayıt olmak ne kadar önemli ise hangi sınıf ehliyeti almakta o kadar önemlidir. Kamyon Sürmek İçin Hangi Sınıf Ehliyet Gerekli? Bu sorusunun cevabı ise E sınıf ehliyet almaktır.

Eğer B sınıf ehliyet alırsanız Otomobil ve Minibüsten başka araçla trafiğe çıkamazsınız. E sınıf ehliyet alırsanız Otomobil, Minibüs, Traktör, Kamyonet, Kamyon, Otobüs araçları ile trafiğe çıkabilirsiniz bu yüzden E sınıf ehliyetin önemi çok büyüktür. E sınıf ehliyet ile Tır kullanılamaz. E sınıf ehliyeti almak için adayın Motor, Direksiyon, İlk yardım, Trafik sınavlarına girip başarılı şekilde geçmesi gerekir. Sınavlarda %70 başarı göstermeniz gerekir aksi takdirde sınavlardan geçemez tekrar girmeniz gerekecektir. Ayrıca B ehliyetiniz var ise fark sınavına girmek için sadece Motor, Direksiyon sınavlarına girmesi gerekir. C, D ehliyetiniz var olup fark sınavına girmek için sadece Direksiyon sınavına girip başarılı şekilde geçmeniz gerekir.

Ehliyet

Bunun yanında sürücü kursuna kayıt olmak için evrakları tamamlayıp gereken statüye uymanız gerekmektedir. E sınıf ehliyet almak için gereken statüler ise;

  • 2918 sayılı kanuna göre 22 yaşını doldurup 23’ten gün almanız gerekir.
  • En az Ortaokul veya İlkokul diplomanız olması gerekir.

Bu statülere uyduğunuz takdirde kaydınız tamamlanır ve sınavlardan başarılı şekilde geçtiğiniz takdirde E sınıf ehliyet sahibi olursunuz ve sertifika alırsınız. Emniyetten e-randevu alarak sertifikanızla gidip ehliyetinizi alırsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

17.388 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

Sorunun cevabını ver bakalım * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.