6 sene önce
6 sene önce

Kelimelerde Rakipleriniz Geçin!

SEO konularında edindiğim tecrübeleri sizler ile paylaşmaya devam ediyorum. Ülkemizde artık her şirketin internet sitesi zorunluluğu olduğunu biliyoruz. Geçen yıl Eylül ayında girmişti bu yasa. Ancak şuanda kimse üstelemiyor. Üsteleyenler 1-0 önde başladı benim gözümde. Çünkü hep diyoruz Gelecek İnternet diye! Bu yazımızda sizlere kelimelerde nasıl rakiplerinizi geçeceksiniz onları anlatacağım.

İlk olarak iyi bir kelime analizi yapmanız gerekmektedir. Örneğin sizin rakip olarak gördüğünüz kişi yada kişiler ” ahmet ” kelimesinde üst sırada iseler sizde bodoslama ” ahmed ” kelimesine kasmayın. Ne yaparsanız yapın çıkamazsınız. Çıkarsınız ancak şöyle bir şey var yüksek miktarda para dağıtmanız gerekiyor. Benim söylediğim yöntem evde SEO işleri ile uğraşan ve uğraşmaya çalışan kendini geliştirmek isteyenler için ;

 1. Kelimemiz ” ahmet ” idi. Bu kelime ile rakibimizi belirledik ve sıra rakibimizin yaptığı yöntemlere bakmak.
 2. Ahrefs.com adresini kullanarak rakibimizin yada rakiplerimizin nerelerden backlink aldığını görebiliyoruz.
 3. Belirlediğiniz linkleri güzel bir inceleme yapıyoruz.
 4. Aralarından seçtiğimiz linkler işinize yarayacak ise ( burada yarayıp yaramayacağını nasıl anlarım diyeceksiniz bunu da siz artık kendi yöntemleriniz ile yapacaksınız ) hemen link çalışması yapabiliriz.

Yöntemler basit aslında. Ahrefs.com aracını yada backlink checker araçlarını kullanarak rakiplerinizin nerelerden link aldığını öğrenerek bu politikada yol izleyebilirsiniz. Tabi birebir aynısını yaparsanız dibi görebilirsiniz.

Yöntemlerimizin arasında dünde sizlere bahsettiğimiz gibi tanıtım yazıları. Eğer tanıtım yazılarınız full özgün ve kaliteli sitelerde yayınlanmış ise o zaman etkisini yavaştan hissedeceksiniz. Güçlü siteler sizi zaten kendi elleri ile yukarılara alacağına tanıklık edeceksiniz.

seo yarışması

O konuyada buradan ulaşabilirsiniz ; Tanıtım Yazısı Ne Kadar Etkili?

Sıra geldi Link alma yöntemlerine. Tamam tanıtım yazıları linklerden daha etkili ama linkleri de hiçe sayamayız. Fazla indexi yüksek olan sitelerden link almanızı tavsiye etmiyorum. Google çarpabiliyor. Ne kadar etkili oldur diye düşünsenizde düşündüğünüz gibi gitmiyor hacım.

seo

Link alacağınız sitelerde bunlara dikkat edin ; 

 1. Link alacağınız sitenin hacklink ile kasıldığını öğrenin. ( Siteye girin ve sağ tıklayıp sayfa kaynak kodunu öğrenin diyin )
 2. Alexa ve PR durumlarına bakın.
 3. Aşırı Link çıkışı var ise almayın.
 4. Sürekli tanıtım yazıları satılıyor ise asla almayın.
 5. Ö izgünlük kontrolü yapın.
 6. +18 içerikler mevcut ise asla yazı yada link almayın.

Bunlar aklınızda bulunması gereken unsurlar arasında yer alsın.

Son olarak rekabet ettiğiniz kelimelerde yükselmek için ve rakibinin bir adım önüne geçmenizi sağlayacak yöntemler arasında size Sosyal Ağları söylemek istiyorum.

Hangi Sosyal Ağlar Etkili ?

 1. Google Plus
 2. Facebook
 3. Twitter

Bu 3’ünde mutlaka hesabınız olsun ve sürekli olarak bu sosyal ağları kullanıp paylaşım yapın.

Sayfa alırken dikkat etmeniz en önemli nokta  ise Sayfa adının rekabet ettiğiniz kelimenin içermesine bakın. Örneğin kelimemiz ” ahmet ” idi ve Facebook sayfa alırken Facebook.com/ahmet alırsak etkisini kat be kat görebiliriz. Eğer dolu ise onun alternatiflerini siz kendiniz üreterek almalısınız.

Son olarak ücretsiz ve dofollow link alabileceğiniz harika siteleri sizlere sunmak istiyorum.

 1. Amazon
 2. Vimeo
 3. Dailymation
 4. Youtube
 5. Tumblr

Burada açacağınız hesaplara sitelerinizi ekleyebiliyorsunuz ve bedava backlink kazanmış oluyorsunuz. Şuanlık bu kadar yeterli. İlerleyen günlerde yine SEO dolu makaleler ile karşınızda olacağım.

Bu Yazıyı Paylaşın

En Çok Okunanlar
Yazılarımızı hobi olarak alıp kullanabilirsiniz. Biraz emeğe saygı yaparsak çokta güzel olmaz mı?