4 sene önce
4 sene önce

Kulak Akıntısından Kurtulmanın Yolları

Kulak akıntısı, kulağın üç bölgesini de etkileyen bütün enfeksiyonlarda ortaya çıkar. Genellikle orta kulak ya da dış kulak yolunun iltihaplanması sonucu oluşur. Bu akıntılar bu hastalıkların en kısa sürede tedavi edilmesini gerektiren önemli bulgularındandır.  Şiddetli işitme kaybına neden olabilir. Diş, boğaz, bademcik iltihabı gibi ağrıların kulağa vurması kulak akıntısına sebep olmaz. Kulak akıntısı kokusunun kötü olması kısa sürede tedavi gerektirir.

Nasıl Tedavi Edilir?

Kulak akıntısı nasıl durdurulur? Su kaçması sonucu meydana gelen kulak akıntısında kişinin bulunduğu ortamdan uzaklaştırılmalı ve kulağına silikon ya da pamuk tıkanmalı, kulak nemli ortamlardan uzak tutulmalıdır. Dış kulak tedavisi lokal yöntemlerle yapılabilir. Antibiyotikle tedaviye çoğu zaman ihtiyaç olmaz. Kulak akıntısı ilaçları daha geniş medikal yöntemler gerektiren orta kulak iltihabına bağlı olarak gerçekleşen durumlarda uygulanır. Kulak akıntısı için damlalar bu durumlarda kullanılır.

Tedavi Edilmezse Ne olur?

Orta kulak veya dış kulak yolu iltihabı nedeniyle meydana gelen durumlarda tedavi yöntemleri uygulanmazsa ciddi hastalıklara ve kişide büyük şikayetlere sebep olur. Akıntıyı ihmal etmek ciddi sıkıntılar doğurabilir. Bu nedenle gerekirse daha ileri teknik tedaviler uygulanabilir.

Bitkisel Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Sarımsak, enfeksiyonu defetmek için doğal antibiyotik özelliklere sahiptir. Beyaz sirke orta kulakta anti bakteriyel etkiye sahiptir. Neem yağı orta kulak iltihabında etkilidir. Fesleğen, hem kulak iltihabından rahatlama sağlar hem de kulak içindeki sıvının dışarı atılmasına yardımcı olur.

 

Bu Yazıyı Paylaşın

En Çok Okunanlar
Yazılarımızı hobi olarak alıp kullanabilirsiniz. Biraz emeğe saygı yaparsak çokta güzel olmaz mı?