4 sene önce
4 sene önce

Kuşlar Gittikçe Küçülüyor

Çağımızın en büyük sorunlarından birisi olan küresel ısınma bütün dünyayı olumsuz yönden etkilemeye devam ediyor. Buzulların erimesi, aşırı sıcaklık, kutup ayılarının ölmesi derken doğanın dengesi iyice şaşmış durumda. Şimdilerde ise dünya yeni bir tehlike ile karşı karşıya! Kuşların gittikçe küçüldükleri gözlemlendi. Kuşlar küresel ısınmaya bağlı olarak kutuplarda karların ve buzların erimesi ile besin bulmakta zorlanıyor ve bazı kuş türleri gittikçe küçülüyorlar.

Araştırma çoğu ülkeden bilim insanlarının toplanması ile gerçekleşti. Rusya’da gerçekleşen gözlem yaklaşık olarak 30 yıl sürmekteydi. Araştırmacılar geçtiğimiz zamanlarda kuşların gittikçe küçüldüklerini gördüklerini belirttiler. Fotoğraflar ve bazı deliller ile gerçekliği ispatlanan bu olumsuz olay kuşlar kadar doğayı, dolayısıyla bizi de etkileyecek olumsuz faktörlerden birisidir.

Kuzey kutup bölgesinde yavrulayan göçmen kuşlar karların erken erimesi nedeniyle fazla gelişemeden göç etmek zorunda kalıyorlar. Besinin az olduğu ve sürenin kısıtlı olduğu bu ortamda kuşlar fazla gelişemedikleri için büyük büyük kuzenlerine göre daha küçük ve çelimsiz bir yapıya sahip olarak hayatlarını sürdürmek zorunda kalıyorlar. Sadece kuzey kutup bölgesinde değil, göç ettikleri tropikal bölgelerde de besin bulmakta zorlanıp küçülmeleri devam eden bu kuş türleri zamanla yok olmaya yüz tutacak gibi görünüyor. Şimdilik kuşlar için yapılabilecek hiçbir şey yok fakat küresel ısınmayı en azından biraz yavaşlatmak için parfüm, deodorant ve diğer kozmetik ürünlerini azaltmamızda fayda var.

Bu Yazıyı Paylaşın

En Çok Okunanlar
Yazılarımızı hobi olarak alıp kullanabilirsiniz. Biraz emeğe saygı yaparsak çokta güzel olmaz mı?