Sokak Modası Nedir

1

Moda nedir sorusu halen toplumların gündemini meşgul eden, sürekli olarak tanımlanmasına rağmen zamana ve duruma göre kendi tanımı bile değişen, gelişme veya ilerlemeye bağlı olarak sürekli değişkenlik gösteren bir kavramdır. Giyim, yemek, müzik, sanat ve bunun gibi çok farklı akımları dönem dönem ve sürekli olarak etkileyen, dolayısıyla yaşamımızın her kısmına etki eden bir kavramdır.

Sokak modası ise sokaklarda giyilen kıyafetler anlamında düşünülse de aslında biraz daha farklı. Bireylerin kendilerine yakışan kıyafetleri giyerek oluşturdukları stillerin başkaları tarafından beğenilerek taklit etmesi sonucu oluşan akımlara sokak modası deniyor. Önceleri bu durum alanın uzman tasarımcıları tarafından ortaya çıkarılmamış olsa da, ilerleyen zamanlarda insanların yoğun şekilde ilgisini çekmesi sonucu şu an yine uzman tasarımcılar tarafından yönlendirilen bir akım durumunda.

Bir kategori olarak benimsenmiş olan sokak modası konusunda uzman tasarımcılar her yıl büyük uğraşlar sonucu çok çeşitli ve zengin kreasyonlar ortaya koyuyorlar. Sokak modası hakkında belirleyici olarak söylenebilecek ilk kural, modanın takipçilerinin sokaklara uyumlu aykırılıklarla farkındalık yaratmak yerine uyumlu halleriyle etki bırakmak olduğunun altını çizelim.

moda-2013

Çok çeşitli kıyafetler, aksesuarlar, az bulunan veya yörelere ait aksesuarların kullanımı, yerine göre el örgüsü babaannemizden kalan kazakları giymek ve sokağa uyumlu olmak sokak modasının ilkleri arasında. Aslında bir anlamda modayı takip etmeyen veya bir şekilde tepki gösteren kitleleri de modanın içerisine çeken alternatif moda olarak ortaya çıkmış olan sokak modası günümüzde moda dünyasının en etkili kategorilerinden biri haline gelmiş durumda.

Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Sorunun cevabını ver bakalım * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.