Plakaya Yazılan Ceza

10

Trafik kurallarına uymayan sürücülere ceza kesildiği tüm vatandaşlar tarafından biliniyor. Kural ihlalinde bulunan sürücü trafik polisleri tarafınca durdurularak ceza uygulaması yapılıyor. Bunun yanında bazı durumlarda ise trafik polislerinin aracı durdurup sürücüye ceza yazması gerekmiyor. Eğer sürücü kural ihlali yapıyorsa görevli memur tarafından sürücünün kullandığı aracın plakasına ceza uygulaması yapılabiliyor. Üstelik teknolojinin gelişmesi ile birlikte tüm noktalara konulan mobese kameraları da bu sistemi uygulayabiliyor. Sisteme göre kural ihlalini yaptığı belirlenen aracın plakası alınarak cezai işlem plakası üzerinden yapılıyor. Plakaya yazılan ceza ise direk olarak araç ruhsat sahibini ilgilendiriyor.

Yani kısacası aracın içerisindeki sürücünün kim olduğu önemli değil. Plakaya yazılan ceza durumlarında ceza aracın ruhsatına işlendiği için aracın sahibi cezadan sorumlu oluyor. Hal böyle olunca araç sahipleri aracını ödünç verse dahi alınan ceza direk kendini ilgilendiriyor. Diyelim bir arkadaşınıza aracınızı ödünç verdiniz. Arkadaşınızda bir kural ihlali yaptı ve kameralar tarafından tespit edildi. Bu durumda ceza direk ruhsata işlendiği için aracınız borçlu duruma düşüyor. Yani borç sizi ilgilendiriyor. Bu şekilde ceza kesilen araçlara ise bildiri yapılıyor. Cezayı nasıl işlediğine dair görüntüler ve ceza makbuzu ile birlikte araç sahibinin adresine posta yoluyla gönderi yapılıyor. Fakat bu durumunda getirdiği bir takım olumsuzluklar var. Mesela adres değişikliği veya herhangi bir posta aksiliğinde ceza araç sahibine ulaşmayabilir. Bazı durumlarda ise geç ulaşabilir. Böyle bir durumla karşı karşıya kalmamak için yapmanız gereken ise düzenli olarak araç borcunuzu sorgulama işlemi yapmak. Sorgulama işlemini internet siteleri üzerinden kolayca yapmanız mümkün. Emniyet genel müdürlüğünün sitesinden yada gelir idaresi başkanlığından sorgulama yapmanız mümkün.

ehliyet-trafik-cezası

Ayrıca son dönemde vatandaşın kendi ile ilgili tüm bilgilere ulaşabildiği E-devlet sistemi sayesinde de çok rahat bir şekilde adınıza kayıtlı olan aracın borcunu sorgulayabilirsiniz. Plakaya yazılan ceza sistemlerinde sorgulama çok önemlidir. Çünkü yazımızda da bahsettiğimiz gibi bazı durumlarda araç sahibinin adresine ceza bildirisi ulaşmayabilir. Bu gibi bir durumda hiç haberiniz olmadan borcunuz faizlenip çok ciddi rakamlara ulaşabilir. Bu durumlarla karşılaşmamak için düzenli araç borç sorgusu yaptırın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

17.383 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

Sorunun cevabını ver bakalım * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.