Sağlık Alanında ki Teknolojik Gelişmeler

22

Günümüzde tıp ve teknoloji kombinasyonu, ilerlemeleri şimdiye kadar ki mucize diyeceğimiz kadar ilerlemiştir. Hastalıklar üzerinde yapılan birçok ilaçlarda ve teknolojide gelişmeler olduğu, çok bariz şekilde gözle görünüyor. Birkaç ay öncesinde bilim adamlarının yaptığı mucize olarak bilinen, yeni 3d kamera yaptılar. Aslında bu kameranın bir hap kadar olduğunu düşünün. Bu kameranın endoskopik ameliyatlar da çok fayda sağlayacağı düşünülüyor. Bu kamerayı hastanın, yutarak tedavi ve ameliyatların, başarı oranının ciddi şekilde kolaylaşması ve yapılan tedavinin doğru şekilde yapılmasını sağlaması bekleniyor.

Son yıllar da tıp alanının yeterince ilerlediğiniz, gözümüzle bile görebiliyoruz. Eskiden olduğu gibi, bu hastalığın tedavisi yok diyip, insanları ölüme mahkum eden doktorlar yok. Artık birçok hastalık eskiden olduğu gibi, teşhiste veya hastalığın tedavisinde, sorunlar yaşanmıyor. Bu günlerde sağlık alanında ki teknolojik gelişmeleri göz önünde bulundurursak. Tıbbi alandaki gelişmelerin müthiş derecede geliştiğini gözlemlemek mümkün. Bunun sadece teknolojik olarak düşünmeyin ilaçlarda da müthiş bilgiler elde edilmiştir. Şu anda sağlıkta, mikro çiplerin birçok hastalığın tedavisinde öncülük ediyor. Yeni geliştirilen kalp pilleri gibi birçok makine ve ilaçlar geliştirildi. Hatta birçok hastalık hakkında ilaçlar geliştirildi ve hastalık sebepleri de ortaya çıkmıştır. Sağlık alanındaki teknolojik gelişmeler için birkaç örnek verip açıklamak istiyorum.

teknoloji-ve-saglik

Aids’le savaş: Bu günlerde, dünya sağlık örgütünün, çıkardığı bir anti virüs, aids hastaları için, kurtarıcı olarak biliniyor. Dünya sağlık örgütü, bu anti virüsü 3 milyon aids hastasına, ulaştırmaya çalışıyor.

Astım ve Gülme krizi: astımı olan bir hastanın, gülme krizine girince, en az toz ve çiçek polenleri kadar tehlikeli olduğunu, biliyor musunuz? Yapılan araştırmalarda, birçok astım hastasının kahkaha atmaktan kiriz geçiriyor.

Kırık kalp sendromu: hastalığın en büyük kaynağı, stres olarak biliniyor. Hastanın bir yakınını kaybetmesi veya terk edilmesi ile başladığı tahmin ediliyor. Bu hastalığın en çok kadınlarda rastladığını da, belirtmekte fayda var. Hastalık birini kaybettikten sonra çıkıyor ve sık, sık kalp krizi geçirmenize sebep oluyor.  Bu hastalığın adrenalin ve hormonların düzenini bozduğunu ve kalıcı kalp hastalıklara yol açtığını yapılan araştırmalar da öğrenilmiştir.

Erken teşhis Kanserin En büyük Umudu: birçok kanser hastasının, hastalığı yendiğini ve kanser hastalığında ölümlerin, aşırı şekilde azaldığını biliyor musunuz? 2014’te yapılan araştırmalarda, Erken teşhis sayesinde, kanserin tedaviye olumlu yanıt verdiği belirtildi.

Klonlama: Şimdiye kadar birçok hayvanı klonlayan bilim adamları, bu yıl ilk defa bir köpeği klonladılar. Köpeğin diğer hayvanlardan farkı, klonlama olarak köpeğin, şu ana kadar, en zor klonlanan canlı olduğu belirtildi. Artık insan dahil, her canlının klonlanabilmesi mümkün olduğunu, belirtti bilim adamları.

Kolesterolde “Statin”:Şu ana kadar milyonlarca insanın, kolesterol düşürücü ilaçlar kullanıldığını, bilmezsek bile tahminde bulunmak çok kolay. Daha birkaç önce yapılan araştırmada, bu ilaçların aslında farklı bir faydasının olduğu ortaya çıktı. Bu ilaçların bağırsak ve prostat kanseri için, güçlü bir engelleyici olduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca statinlerin Alzheimer’in ilerlemesini Yavaşlattığı bile keşfedilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

17.418 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

Sorunun cevabını ver bakalım * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.