Ananas ve Ananasın Faydaları

Ananas 2003 senesinin meyvesi olarak seçilmiştir. Anans yaraları çabuk iyileştiren, enerji miktarı bol olan, bakteriler ile savaşmaya yarayan, sindirimi büyük derecede kolaylaştıran, hücre kaybını engelleyen ve vücud direncine güç veren mükemmel bir bitkidir.

İlk olarak Amerika kıtasında rastlanan ve düzenli olarak üretilen ananas arkasından da Avrupa’ya götürülerek Avrupa’da üretilmeye ve yaygın olarak kullanılmaya başlamıştır. Asya’ya ise Avrupalı tüccarlar aracılığı ile geçmiş ancak Avrupa ve Amerika kıtası kadar ilgi görmemiştir.

İlk kez 1957 yılında Orta Amerika kıtasında tanımlanmış ve birçok araştırma merkezine konu olmayı başarmış bir bitkidir. Ananas lif miktarından fazla olan ve tropik bir bitkidir. Ananas geniş bir eksen dairesinde olan, silindirik, ve bol pürüzlüdür. Olgunluk bakımdan kahverengi veya sarı renk arasından değişken bir rengi bulunmaktadır.

ananas-faydaları

Ananas kesilerek yenmektense daha çok suyu çıkartılarak içilmektedir ve toplantılarda ikram olarak kullanılmaktadır ancak meyve olarak yenmesinde de herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Bunun dışında özellikle Brezilya karnavalların da başlarda bulunan süs veya salatalar da meyve olarak kullanılmaktadır. Özellikle Amerika kıtasında büyük bir ilgi odağındadır. Muzdan sonra favori meyve olarak bilinir ve tüketilir.

Kansere karşı süper bir etkisi olduğu araştırmalar ile kanıtlanmıştır. İçeriğinde protein ayrıştırıcı olarak bilinen Bromel adlı bir maddeden bolca miktarda bulunmaktadır.Ayrıca sindirim’e de yardımı ile bilinmektedir. Bromel  ayrıca şişkinliğin giderilmesinde ve ödemin atılması konusunda da vücutta rol oynamaktadır. Ayrıca ananas C miktarı bakımından zengin besin maddelerinden başta gelmektedir.

Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Sorunun cevabını ver bakalım * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.