Cilt Lekeleri ve Çözümü

Cildimiz vücudumuzun en önemli yüzeyidir. Cildimizde en önem verdiğimiz bölüm yüzümüzdür. Buna rağmen en çok sorunla karşılaşılan bölgedir. Cildimizde oluşan lekeler ise en büyük sorunlardandır. Güzel, sıkı, parlak ve lekesiz bir cilt için ise yapmamız gereken tek şey günlük cilt bakımı ve temizliktir. Peki, cildimize bakarken nelere dikkat etmeliyiz? Cildimizin lekesiz olması için yapılabilecek birçok şey vardır, bunları inceleyecek olursak;

Cildimizi ne kadar temizlersek o kadar sağlıklı olacaktır. Çünkü cildimizde biriken yağ ve kir cilt problemlerine sebep olmaktadır. Bu problemlere sebep olan etmenler arasında gece makyajlı uyumak, yüzümüzde oluşan kir, yağ birikintilerinin temizliğine dikkat etmemek güneş koruyucusuz dışarı çıkmaktır. Yüzümüzde oluşan yağ ve kir dışında vücudumuza ne kadar yararı olsa da güneş ışınları yüzümüzde lekeler oluşmasına sebep olur. Peki, bu sorunları nasıl aşabiliriz?

Güne başladığımız ilk an herkes için yeniliktir. Her sabah uyandığımızda cildimizi temizleyerek günlük tonik uygulamak temiz bir cilt ile güne başlamamızı ve akşamdan kalan yorgunluğu, toksinleri atmamıza yardımcı olacaktır.

yüz-lekeleri-nasıl-giderilir

Makyajlı bir yüzü gün sonunda mutlaka temizleme sütü ile silerek temizlemek daha etkili bir temizleme yöntemidir. Çünkü temizleme sütünde bulunan süt epidermin yüzeyindeki hidrolipidik filme daha kolay karıştığı için makyajın cilde zarar vermeden temizlenmesinde yardımcı olacaktır. Temizleme yaparken pamuk ile kullanım yapmamaya özen göstermek daha yararlı olacaktır. Yapılması gereken şey temizleme sütünü parmak uçlarınızla cildinize masaj yaparak sütü yedirmek ve daha sonra temizleme jeli ile yıkamak gerekir.

Bunların dışında doğal yöntemlerle de cilt lekelerinden kurtulmak mümkündür. Ancak bilinmelidir ki cilt sorunlarında öncelikle doktora başvurulmalıdır. Doğal yöntemlerdeki kullanımlar her cilt tipine göre farklılık göstermektedir. Doğal yöntemler arasında kullanılacak tariflerdeki malzemeler elma sirkesi anason tohumu olabilir.

Elma sirkesi: Aynı miktarlarda su ve elma sirkesini bir kapta kaynatarak daha sonra bu karışım ile yüzünüze buharı ile temizleme sağlayabilir ya da aynı miktarlardaki karışım ile günde 3-4 kez silerek de lekelerden kurtulmak mümkün olmaktadır.

Anason tohumu: Anason tohumu yöntemi için ise anason tohumları kaba konarak üstünü kapatacak şekilde eklenen su ile kaynatılır. Kaynamadan elde edilen su soğuduktan sonra masaj yapılarak sürülmesi de cilt lekelerinin önlenmesinde yararlı olacaktır.

Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Sorunun cevabını ver bakalım * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.