Ev Tozu Alerjisi Nedir ve Neden Olur?

Yaşam alanlarımızda hijyen son derece büyük bir önem arz ediyor. Özellikle de gün boyu ev içerisinde normal olarak yoğun toz partikülleri bulunuyor. Bu toz partikülleri zaman içerisinde yaşam alanında sağlığı tehdit eden bir hale gelmesine yol açıyor. Genel olarak burun tıkanıklığı, burun akıntısı ve burun kaşıntısı olarak kendisini göstermekte olan mite yani genel halk arasındaki adı ile ev tozu alerjisi günümüz modern çağında oldukça yoğun ve sık bir şekilde görülüyor.

Ev Tozu Alerjisi

Ancak uzmanların bazı önerileri ile ev alerjisinden ve etkilerinden korunabilme imkanı bulunuyor. Ev tozları yani mite çocukluk döneminde en sık şekilde astım yapan hava yolu alerjilerinin en başında geliyor. Çocukluk çağı astımını, %80 oranında mite alerjilerinden kaynaklı olarak oluştuğu biliniyor. Kış aylarında ortaya çıkan burun tıkanıklığı, burun akıntısı, hapşırma ve burun kaşıntısıyla birlikte sık sık tekrar eden öksürük, hırıltı ve nefes darlığına en çok ev tozları nedeni ile ortaya çıkıyor.

Ev tozları, herkesin evinde bulunuyor, gözle görülemeyecek kadar küçükler ve çapları 0,1-0,5 mm arasında değişiyor. Mite’ ler, dışarıdaki ya da kirli alanlardaki tozdan farklıdırlar. Çünkü aslında toz değil, canlı böcek, yatak böceği, bir diğer adı ile ev içi parazitleridir. Yeryüzünde insanoğlu kadar eski olan bu canlılar insanın olduğu her yerde kendisine yer bularak, sağlığına doğrudan tehditler savuruyor. Bunun en temel nedeni ise insanların ve hayvanların vücudundan dökülen saç, kıl, kepek ve deri artıkları ile besleniyor olmalısıdır.

Sıcak ve nemli ortamları son derece seven bu ev tozları, ev içerisinde yatak üzerinde ve yatak odalarında sıklıkla kendisine yer buluyor. Yün, tüy ve pamuktan yapılan döşek, yorgan, yastık, battaniye, halı ve döşemeleri çok sevmelerinin yanı sıra bu tarz ürünlerin içerisinde son derece hızlı şekilde üremeye devam ediyor. Bir gram ev tozu içinde 100-500 adedi canlı olmak üzere yaklaşık olarak 19.000-20.000 kadar akar bulunuyor. Bazı durumlarda sadece dökülen deriyi değil, vücudumuzdaki sağlam deriyi de yiyebiliyor ve hatta bazen ciltte hissedilmekte olan batma hissi bundan kaynaklıdır.

Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Sorunun cevabını ver bakalım * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.