Sırt ve Bel Ağrıları İçin Yatak Seçimi

Sırt ağısında en sık sorulmakta olan soruların başında sırt ağrısına sert yapılardaki yatakların mı, yoksa yumuşak yapılarda olan yatak türlerinin mi iyi geldiği sorusu gelmektedir. Bu nokta uzmanlar genel olarak sırta ağrısı çeken kişiler için önerilmekte olan yatak çeşitlerinden bir tanesidir. Ancak aşırı sert yatak modelleri, kişinin omurgasında herhangi bir sıkıntı var ise yatak rahatlıktan çok rahatsız edici boyuta ulaşabilmektedir.

Bu rahatsızlıklar arasında ise boyun fıtığı, bel fıtığı veya sırtta bir eğrilik ya da aşırı kireçlenme gibi rahatsızlıklar yer almaktadır. Bunun en temel nedeni ise omurganın desteklenmek istemesidir. Ancak bu desteklenme esnasında da omurganın pozisyonun bozulmaması gerekmektedir. İnsanlar zaten genel olarak uyku sırasında kendi pozisyonlarını, sürekli olarak ayarlamaktadırlar.

bel-ağrıları

Yani insanlar rahatsızlıklarına göre ya da rahat edecekleri pozisyona göre yarım saat gibi farklı zaman dilimlerine göre değişik pozisyonlar almaktadırlar. Çünkü cilt alt dokusu ve dolaşım sistemi bundan rahatsız olabilmektedir. Bu noktada kişiler çok yumuşak bir yapıda olan bir yatak üzerinde yattıkları takdirde omurgayı bükebilme gibi bir durum ile karşı karşıya gelmektedir.

Omurga büküldüğü zamanda da ortaya sinir sıkışmaları ve kişinin var olan potansiyel hastalıkları ortaya çıkabilmektedir. Bu durumda sabahları kişi kalktığında sırt ve bel ağrılarına neden olabilmektedir.

Yorumları Görüntüle

1 yorum

  1. hasan dedi ki:

    çok yararlı olmuş teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Sorunun cevabını ver bakalım * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.