Tatlı Su Yosunu Spirulina Bitkisinin Faydaları Şaşırtıyor

1

Bilim adamları afrikada yaşayan yerli halk aborjinlerin günümüzde sıkça rastlanan bazı hastalıklara yakalanmadıklarını gördüklerinde çok şaşırmılar ve bu yerli halkın yaşam tarzlarını incelemişlerdir. Yaptıkları tetkiklerde aborjinlerin günlük beslenme düzeninde göletlerden spirulina tatlı su yosunu toplayıp yemeklerinde sürekli bulundurduklarını görmüşlerdir. Neticesinde bu besin asrın gıdası seçilerek günümüzde bir çok ülkede yetiştirme havuzları yaygınlaşmış ve ülkemizde de 3-4 ilde üreticisi mevcuttur. Bazı kendini gelişmiş ülke sanan ülkeler spirulinanın üretimini gerçekleştirememelerine rağmen ülkemiz olan Türkiye bu konuda başarılı olmuş ve üniversite özel sektör iş birliğiyle çeşitli spirulina ürünleri geliştirilmiştir.

Yıllardır bilim adamları çeşitli gıdalar konusunda araştırmalar yapmışlar ve spirulina ile ilgili araştırmalarında şaşırtıcı sonuçlara rastlamıştırlar. Spirulina bir tür tatlı su yosunu olup içeriğindeki besleyici unsurlar açısından şaşırtıcı zenginliğe sahip olması nedeniyle inanılmaz bir şifa kaynağıdır. Hasta olanlar hastalıklarına tedavi olarak kullanabildikleri gibi sağlıklı olanlar ise hastalığa yakalanmamak adına kullanabilirler.

Spirulina besin değerleri açısından ve içerik olarak %65 oranında protein içeren nadir bitkilerden biridir ki beklide tek bitkidir. Hemde yağ oranının düşük olması kilo alma yada kilo verme açısından ve sporcular açısında harika bir gıdadır. Aynı zamanda saç dökülmesi spirulina kullanarak belli oranda engellenebilir. Saç dökülmesinin bir çok nedeni vardır fakat spirulina kanda saçın ihtiyaç duyduğu besin seviyesini artırmakta etkili olduğu için saçlar içinde çok faydalı bir gıdadır.

Ayrıca spirulina vitamin mineral açısından da zengin olması nedeniyle spirulina faydaları çok çeşitlidir ve bilim adamlarınca konu hakkında çeşitli makaleler yayınlanmaktadır. Başlıca iyi geldiği rahatsızlıklar tansiyon (hiper tansiyon), şeker diabet, kolesterol, sindirim sistemi problemleri, cilt güzelliği, kilo alma, bağışıklık sistemi güçlendirme, zayıflama iştah kontrolü, saç bakımı, çocukların dengeli beslenmesi ve gelişm sürecinin dengelenmesi gibi çeşitli konularda kullanılabilir.

Hayatın boyunca ve yaşamınızın kalan bölümünde sağlık geçirmek hastalıklara yakalanmamak ve daha dinç olmak istiyorsanız günlük besleneme düzeninize spirulina tatlı su yosununu ilave edebilirsiniz. Tamamen doğal ortamlarda yetiştirilmesi ve tamamen doğal olarak tüketimimize sunulan bu şifalı bitkiyi elbette kullanmayı öneriyoruz.

Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Sorunun cevabını ver bakalım * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.