6 sene önce
6 sene önce

Sarı Prenses Balıklarının Özellikleri

Akvaryumun renkli dünyaları olarak bilinen sarı prensesin Latince adı Labidochromis caeruleus ‘dir. Sığ kayalıklarda yaşamayı seven sarı prenses Afrika’nın Malawi gölünden gelmektedir. Bu nedenle de akvaryumda bakılacağı zaman akvaryum içerisine kayalıklar yerleştirilmelidir. Diğer türler ile uyum içinde yaşayabilen sarı prenses balıkları barışçıl bir hayat sürmektedirler.

Barışçıl hayat evrelerinde hepçil olarak beslenirler. Sığ kayalıkları kaplamış yosunlarla beslenirken aynı zamanda da tüketebileceği boyutta ki kabuklu türleri ile de beslenebilmektedirler. Bakımı açısından orta seviyede olan sarı prenses hareketli ve kolay üreme yeteneğine sahip olmakla birlikte en ilgi çekici yanı dişilerin 20 gün boyunca ağızlarında yumurtalarını korumalarıdır. Dişi sarı prenses, yumurtalarını korurken yem alamayacağından dolayı üreme öncesi çok iyi şekilde beslenmelidir. Sarı prenses balıkları 8-12 cm arası boyuta sahiptirler. Dişi ve erkek ayrımında, erkeğin rengi dişiye göre daha baskındır. Alt(anal) ve üst(sırt) yüzgeçleri dişiye göre; sert, siyah ve sivridir. Ayrıca erkeklerde çiftleşme döneminde yanaklarda siyah mor arası bir renklenme görülür ve dişilere oranla daha iridirler. Dişilerde ise ayırım en iyi yumurta tutma döneminde belli olur; bunun sebebi yumurtalardan dolayı başın altında oluşan şişlik gibi görünen çıkıntıdır.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Akvaryumda bakmaya karar verdiğiniz tür sarı prenses ise göz önünde bulundurmanız gerekenler;

  • Tropikal bir balık olması nedeniyle suyun sıcaklığı 24-26 °C olmalıdır.
  • Akvaryumun içerisinde doğal yaşam ortamını yansıtan kayalıklar ile mağara oluşturmalısınız.
  • Barışçıl olmalarına rağmen kendi familyalarına ait türler seçmeniz daha uyumlu bir ortam sağlar. Çünkü belirli ortamları sahiplenme içgüdüsüne sahiptirler.
  • Akvaryumun hacmi 100-120 lt arası olmalıdır( balık sayısına göre hacim değişmektedir).
  • Besleme de protein ağırlık yemler tercih edilmeli ve karoteni (renk pigmenti) yüksek besinler balıkların renginin daha canlı olmasını sağlar.
  • Akvaryumda ki balık sayısı orantılı olmalıdır. Bir erkek balığa karşılık 3-4 dişi balık yeterlidir.
  • Üreme zamanında döllenen 20-60 yumurtayı ağzında tutan dişi sarı prenses balıkları üreme öncesi iyi bir şekilde beslenmelidir.
  • Yumurtaları ağzında tutan dişiler akvaryumdan uzaklaştırılarak boş bir akvaryuma alınmalıdır.
Bu Yazıyı Paylaşın

En Çok Okunanlar
Yazılarımızı hobi olarak alıp kullanabilirsiniz. Biraz emeğe saygı yaparsak çokta güzel olmaz mı?