Şeker Hastalığı Tedavisi

12

Günümüzde insanların karşılaştığı ciddi sorunlardan biri de şeker hastalığıdır. Şeker hastalığı pankreasımızda salgılanan insülin hormonunun yetersiz kalması veya hücreler üzerinde gereken etkiyi göstermemesinden dolayı beliren bir hastalıktır ve çeşitli tedavi metotları uygulanmaktadır. Günümüzde Şeker Hastalığı Tedavisi aşağıdaki şekillerde karşımıza çıkmaktadır.

Pek çok bilim adamının yaptığı araştırmalar sonucunda şeker hastalığının farklı tedavi şekilleri olduğu kanıtlanmıştır. Şeker hastalığı sorunu günümüzde giderek artan bir sorun olmakla birlikte tedavi yollarından bazıları tıbbı beslenme tedavisi, egzersiz tedavisi hap tedavisi bunlara ek olarak insülin iğne tedavisi uygulanmaktadır. Hastamız sırasıyla uygulanan bu tedavilere rağmen bir iyileşme göstermiyorsa insülin pompa tedavisinin uygulanmasına gerek vardır.

Tedavi metotlarının temel amacı şeker hastalığına yakalanan kişinin insülin dengesini sağlamak olup komplikasyonu oldukça azaltmayı amaçlamaktadır. Bu tedavilere rağmen şeker hastalığına yakalanan kişinin sağlık durumunda bir düzelme yoksa ve şeker hastalığı vücuda zarar vermeye devam ediyorsa sonraki adım pankreas adacık nakli ya da pankreas tedavileri uygulanmalıdır.

Yukarıda son adım olarak bahsettiğimiz tedavi şekillerinde vücudun nakil edilen organları kabul etmesi için vücuda çok ağır ilaçlar verilmektedir. Günümüzde şeker hastalığını yenmek için kök hücre naklide araştırılmaya devam edilmektedir.

şeker-hastaları

Diyabet hastalarına birkaç öneri:

Beslenme diyabetli hastalarda önemli rol oynar, beslenmedeki asıl amaç kan şekerini normal düzeyde tutmaktır. İhtiyacımızı karşılayacak kadar yememiz gerekmektedir. Bu yiyecekleri 4 grupta inceleriz. Sebzeler, meyveler, tatlılar ve mandıra grupları olarak değerlendirebiliriz. Bu yiyecekleri her gün tüketmemiz bizim sağlığımıza olumlu etkilemekle birlikte ihtiyaç duyduğumuz tüm besinleri almış oluruz. Almamız gereken esas besinler yağlar, mineraller, vitaminler, proteinler ve karbondalardır. Şeker hastalarının en uygun yiyecekler fasulye, mercimek, bezelye, hafif etler, az yağlı mandıra ürünleridir. Bunların yanında tuzu azaltmamız iyileşme sürecini hızlandıracaktır.

Düzenli olarak yaptığımız egzersizler kan şekerinin düşmesini ve vücudumuzda bulunan yağların yakılmasını sağlar. Egzersizimizi yaptıktan sonra kan şekerimizi ölçmeliyiz ve egzersizlerimizi doktorumuzun önerdiği şekilde yapmalıyız. Egzersiz yaparken kan şekerimizin aşırı düşmemesi için yorucu egzersizlerden kaçınmalıyız.

Alkol almamız kan şekerimizde ciddi düşüşler yaratabilir eğer özel bir günde isek veya alkol almamız gerekiyorsa, alkol alınmadan önce mutlaka bir şeyler yenilmeli ve alkol ılımlı ölçülerde aşırıya kaçmadan alınmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

17.387 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

Sorunun cevabını ver bakalım * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.