Stockholm Sendromu ve Bilinmeyenler

11

Henüz 1936 yılında Stockholm sendromu`nun temelinde duran psikolojik savunma mekanizmasını ilk kez Anna Freud tarif etmişti ve o dönemde bu mekanizmayı “kendini baskıncıyla eşleştirmi” diye adlandırdılar.

Stockholm sendromuna aksi durum, yani rehin alanda kurbana karşı sempati oluştuğu için kurbanın kurtarılması “Lima sendromu” denir ve bu kavram 1996. yıl Aralık Lima’da “Tupak Amaru adına devrimci hareket” gruplaşması tarafından işlenen olaylarla ilgili oluşmuştur.

Görüşmeler yapılması ile uğraşan uzmanlardan biri Adam Dolnik düşünüyor ki, rehin alma ile ilgili suç durumunda polisle suçlular arasında görüşmeler yapan kişi herhangi yöntemlerle Stockholm sendromunun oluşmasına destek vermelidir. Çünkü bu durumda, rehin tutulan kişinin suçlu tarafından öldürülmeme ihtimali yükselir.

Stockholm sendromuna Lavrenyevin “Kırk birinci”, Gerard Depardye ve Pierre Rişarın çekildiği “Kaçanlar” ve Bruce Uillisin “Yenilmez” filmlerinde (son filmde o yanlışlıkla “Helsinki sendromu” olarak adlandırmıştır) rastlanıyor.

stockholm-sendromu

“Muse” grubunun “Absolution” albümünde “Stockholm Syndrome” adlı şarkı var.

Milyonlarca Kuzey Korelilerin vefat eden Kim Jong-İr için ağlamasını “Devlet çapında Stockholm sendromu” adlandırmışlardır.

Mark Tvenin “Haklberi Finnin maceraları” romanında Tom`un çete kurmak teklifi ile ilgili bölümde “Stockholm sendromu”nun mekanizmasını tarif eden bölüm var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

17.418 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

Sorunun cevabını ver bakalım * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.