6 sene önce
6 sene önce

Su Piresi Nedir? Faydaları, Yetiştirme Şekli, Üretimi

Ülkemizde su piresi adı ile bilinen daphnia bir tür omurgasızdır ve genellikle akvaryum balıkları için canlı yem olarak kullanılır.  Su pireleri isimlerini su içerisindeki hareketliliklerinden almış olup tatlı sularda yaşayan 0.2-3 mm boyutunda 20 çeşit türe sahip olan bir eklem bacaklı türüdür. Hareketleri düşey eksende inip çıkma şeklindedir ve düzenli yüzme yeteneğine sahip çok az tür vardır. En çok balık larvalarının beslenmesinde kullanılır.

Canlı yemler akvaryum balıklarında üretimi arttırdığından daha çok tercih edilmektedir. Bu nedenle canlı yem seçiminde kolay üretim ve yüksek besin değerinden dolayı su pireleri ön plana çıkmıştır. Daphnidae familyasına ait tatlı su balıklarının vazgeçilmez iki önemli besin kaynağı daphnia ve moina’dır. Su piresi protein değeri yüksek bir eklem bacaklıdır. Üremelerini göz önüne aldığımızda 15-22°C sıcaklığındaki su birikintilerinde oldukça iyi ürerler. Geniş pH değerinde yaşayabildikleri gibi ışığa da ihtiyaçları vardır. Doğal ortamda su birikintilerinden tül kepçe ile kolay olarak toplanabilirler.

su-piresi

Tül kepçeyi evinizdeki perde, çorap ve telden de kendiniz yapabilirsiniz. Üreme seksüel ve aseksüel olmak üzere iki şekilde gerçekleşir. Yoğunlukları yüksek ortamlarda aseksüel fazındaki dişilerin olduğu görülür. Uygun optimal koşullarda dişiler döllenme olmadan partenogenetik yaz yumurtalarını oluşturur ve su pirelerinin her 2,5-3 günde yumurtlama dönemine girdiği görülür. Dişilerin üremesine bakıldığında bir yaşama dönemi boyunca yaklaşık olarak 25 yeni yumurtlama dönemine girer. Daphnialar su sıcaklık değişimlerine karşı duyarlıdırlar bu nedenle üremelerinde genel olarak 15°C ideal olarak bilinse de en iyi üreme 24-25°C de gerçekleşir. Uygun olmayan koşullarda erkek bireyler ortaya çıkar ve populasyondaki erkekler (dişilerin döllenmesi en az bir erkek tarafından sağlanır) ile eşeyli üreme gerçekleşerek kış yumurtası dediğimiz Ephippia oluşur. Buradan çıkan sonuca göre su pireleri yıl içerisinde ortam şartlarına bağlı olarak hem eşeyli hem de partenogenetik yolla üreme gerçekleştirirler.

Su piresinin yetiştirilmesi;

Yetiştirilecek olan su piresi öncelikli olarak doğadan tül kepçelerle veya mevsiminde akvaryumculardan temin edilebilir. Temin edilen su pireleri üretimi yapılacak yerde 40-50cm derinlikte bir kaba aktarılır. Suyun sıcaklığı 15-25°C aralığında olmalıdır. Tuzluluk % 0.005’i geçmemelidir. Ortamın havalandırmaya açık olmasının verimliliği arttıracağı unutulmamalıdır. Su piresinin besin kaynağı fitoplankton olduğundan ortamda direk maruz kalmadan ışığa ihtiyaç vardır. Daphnia yetiştiriciliğinde farklı türde materyaller kullanılmaktadır. Ev ortamında daha çok süt tozu, soya fasulyesi unu, pamuk tohumu, ekmek mayası gibi malzemeler kullanılırken daha kapsamlı ortamlarda taşsız bahçe toprağı, at gübresi, koyun gübresi, yeşil su gibi materyaller kullanılmaktadır. Yetiştiricilere daha kolay gelen yeşil su üretimidir. Yeşil su üretimi; K2H2PO4 2.7gr.

MgSO4 4.9gr.

Ca(NO3)2 4.7gr. Karıştırılır. Daha sonra 5-10lt havuz suyuna ilave edilerek kavanoz veya saklama ortamına koyularak 3 gün bekletildiğinde yeşil suyun oluştuğunu görürsünüz.  Bir canlı ya ilave edilmiş ve 24 saat bekletilmiş çeşme suyuna ¼ oranında yeşil su ilave edilir. Daha sonra su piresi ekimi yapılır ve 2-4 hafta içerisinde verimin arttığı görülür.

 

Bu Yazıyı Paylaşın

En Çok Okunanlar
Yazılarımızı hobi olarak alıp kullanabilirsiniz. Biraz emeğe saygı yaparsak çokta güzel olmaz mı?