6 sene önce
6 sene önce

Tanıtım Yazısı Ne Kadar Etkili?

Site sahiplerinin en önem verdiği etkenlerden bir tanesi de tanıtım yazıları. Sitelerini güçlendirmek isteyen ve google’da üst sıralara çıkmak isteyen binlerce kişi çeşitli yöntemler denemekte. Bazen tanıtım yazıları, bazen link çıkışları ve bazende SEO firmalarına verilen ücretler karşılığı alınan hüsran hizmetler. Hüsran diyorum çünkü SEO firmalarının yaptıkları işler gerçekten de evde tek başına bir kişinin yapabileceği cinsten. ( burada diğer seo firmalarını ayrı tutuyorum. )

Yazımı webmasterlar ve site sahiplerini yakından ilgilendiriyor. Yıllardır SEO konusunda çalışmalar yapıyorum ve en etkili yöntemin tanıtım yazısı olduğunu sizlere açık yüreklilik ile söyleyebilirim. Tabi ki benden başka kişilerinde tecrübesi fazladır ama benim edindiğim tecrübeler neticesinde böyle bir varsayım ortaya koyuyorum. İzlediğim yollar ve yöntemler bana gösterdi ki tanıtım yazısı zor kelimelerde 2.sayfaya kadar getirebiliyor.

seo yarışması

Bu makalemizin amacı sizlere SEO konusunda bilgilendirmek ve SEO firmalarına paranızı kaptırmamanızı sağlamak. Size vaad edilen kelimelerin 1.sayfada durma süresi 1 haftadır. Bu yüzden dikkatli olun. Firma isimleri vermeyeceğim ama r10.net’de çok iyi işler yapan firmalar ve tekel çalışan kişiler mevcut. Onlardan yardım alabilirsiniz. Şimdi dostlar asıl konumuza gelecek olursak ;

Tanıtım yazısı nasıl yazılmalı ?

 • Tanıtım yazısı yazarken mutlaka 250+ kelime olmasına özen gösterin. ( 200’de makul ama etki açısından 250 test edilmiştir! )
 • Yazı içerisinde mutlaka ama mutlaka dostlar 3’den fazla link geçirmeyin. Hem sizin zararınıza hemde yayıncının.
 • Yine yazı yazarken ardı ardına çıkmak istediğiniz kelimeyi tekrarlamayın. Spam olarak algılanır ve Google’da banlanma şansınız %88’e çıkabilir.
 • Yine seçtiğiniz bir kelimeyi mutlaka altı çizik yada ” bold ” şeklinde yapmanızı öneriyorum.
 • Yazıda resim mutlaka geçmeli yada video. Tabi hepsi de konu ile alakalı olmalı. ( Birde resmin ismi konu ile alakalı olursa sinyali iyi yakalıyor Google reyis )
 • Konu başlığı ve yazı içeriği birbiri ile uyumlu olsun. Google’ın sinyalleri çok kuvvetli gençler. Hedef kelimenize etki edecek muhakkak.
 • Son olarak yazarken imla kurallarına dikkat edin. Saçmalamayın. Türkçede anlıyor amcamız.

Not : Google’ın 2013 yılında yaptığı birden fazla algoritmalar gösteriyor ki artık tanıtım yazılarında ki özgünlük aranması ve ard arda kelimelerin sıkça kullanılması direkt olarak spama sokuyor siteyi. Bu yüzden şu iki maddeye dikkat etmelisiniz.

bireysel-seo

Tanıtım Yazısını Yazdık Nerelerde Yayınlayacağız ?

Yazmış olduğunuz güzel bir tanıtım yazısını şimdi sıra yayınlamaya geldi. Öncelikle kriterler çok önemli. Benim belirlediğim kriterler arasında ;

 • Alexa Değeri 500K ve altı
 • PR Değeri 3 ve üzeri
 • Hit Durumu 1K ve üzeri
 • Trust Flow Değeri’nin 30 ve üzeri olması ( buradan öğrenebilirsiniz )

Yukarıda belirttiğim kriterler yazıyı yayınlatacağınız siteyi seçerken aklınızda bulunması gerekenler. Kriterlere dikkat edin mutlaka çok önemli. Etkili olmasını istiyorsanız bunları yapmanız gerekiyor.

Son olarak vereceğim notlar arasında ;

Mutlaka her farklı site için farklı yazılar hazırlayarak tanıtım yazınızı yayınlatınız.

Bu Yazıyı Paylaşın

Yorumlar (6 Yorum)

 • Anonim

  14 Temmuz 2014 - 17:02

  […] […]

 • backlink

  15 Temmuz 2014 - 00:18

  Gayet başarılı ve açıklayıcı bir yazı olmuş. Bende uzun yıllar bu işler içerisinde çalışma sağlıyorum. Site sahipleri daha sitesine yazı eklemeden backlink çalışması yapalım diye iletişime geçiyorlar. site sahibiplerine sesleniyorum sen özgün tanıtım yazısı ile siteni destekle sonrasında düşünebilirsin backlink çalışmasını. İyi Çalışmalar

 • […] O konuyada buradan ulaşabilirsiniz ; Tanıtım Yazısı Ne Kadar Etkili? […]

 • Plastik Kart

  17 Temmuz 2014 - 10:28

  Yazınız gayet iyi ama benim anlamadığım nokta neden 200 250 karakter yazmak gibi bir zorunluluk var. Belkide benim yazacağım 3-4 cümle ile herşey anlatılabilir. Dikkat ediyorum ki bazı birinci sayfadaki sitelere yazıdan çok resim var hatta adam hiç yazı yazmamış bir sayfaya 20 30 adet konu ile alakalı görsel atmış ve 1. sayfa 1. sırada sürekli.

 • EagLe

  17 Temmuz 2014 - 16:11

  Tanıtım yazısında ki amaç özgünlük ve Google’ın sizin sitenizi doğal olarak tanıtma isteğini algılaması. Yoksa şu site çok güzeldir hemen giriş için tıklayın gibi yazı ile Google’da doğal gözükemezsiniz. Gözükürsünüz ama belli bir yerde mutlaka patlarsınız.

 • kompresör tamir

  10 Ekim 2015 - 00:48

  KOMPRESÖR şartnamesi ; kompresor fiyatlanıdırması ve seçimini yapmak çok kolay fabrikada kullanacağınız havalı makinaların hava tüketim kapasiteni etiketlerinden okuyarak tespit edin ortaya çıkan hava miktarı kapasitesi ile kompresor firmalarından fiyat talebinde bulununuz. hepsi bu kadar …. kompresör servisi , kompresör tamir, ve yedek parçaları servisi 2 el kompresör her marka ve kapasitede sıfır , ikinci el seçenekleri ile , tüm marka çeşitleri firmamızda bulunmaktadır. hava kurutucu , R 134 gaz ve bakır kaynak teli evaporatör , eşanjör sistemleri ….

En Çok Okunanlar
Yazılarımızı hobi olarak alıp kullanabilirsiniz. Biraz emeğe saygı yaparsak çokta güzel olmaz mı?