Tarihteki İlginç İcatlar

31

Hayatımızda kullandığımız tüm elektronik aletler, cep telefonları vb eşyalar teknolojinin hayatımızı güzelleştirmek adına ürettiği eşyaların başında geliyor. Elde yıkanan çamaşırlardan renkleri ayırt ederek yıkama programına tabi tutan makinelere, kablolu ev telefonlarından dokunmatik ekranlı akıllı telefonlara, oda büyüklüğünde bilgisayarlardan cebimize sığacak kadar küçülen mini bilgisayarlara kadar pek çok icat hayat karmaşasından yorulan insanoğlunun imdadına yetişiyor. Ancak elzem olan ihtiyaçları karşılayanların dışında ilginç özellikleri ile dikkatleri üzerine çeken ürünler de mevcut.

Tarihin her safhasında bir yenilikle karşımıza çıkan mucitler bazen de bizi şaşırtan icatlara imza atıyorlar. Merak edenler için bazılarını yazımızda tanıtmak istedik.

cyclomer

*Listenin başındaki ürün en çok kadınların ilgisini çekecek gibi duruyor. Alışveriş yaparken aynada kendisine bakıp daha sonra fotoğrafını yakınıyla paylaşarak nasıl göründüğünü soranlar için bu ayna bir harika. Seçtiğiniz kıyafeti sanal olarak üzerinizdeymiş gibi gösteren ayna, fotoğrafınızı çekerek istediğiniz kişiye gönderme olanağını da sunuyor.

ilginç-icatlar

*Birçok insanın sabah uyanabilme ile ilgili problemleri vardır. Erken yatsa dahi kalkamayanlar, saat kursa da uyanamayanlar işe geç kalma, okuldaki derse yetişememe gibi sorunlarla karşı karşıya kalıyorlar. Yatağın başında yüksek sesle çalan saate rağmen gözlerini açamayanlar için bir yastık üretildi. Ayarlanan saatten yaklaşık kırk dakika önce yavaş yavaş ışık yaymaya başlayan yastık bir süre sonra yüksek bir parlaklığa sahip olarak uyanmanıza yardımcı oluyor.

*Benzin fiyatları çoğu ülkede oldukça yüksek ve bir yerden bir yere giderken özellikle trafik de yoğunsa sıkıntılı durumlar oluşabiliyor. Çözüm olarak güneş enerjisiyle çalışabilen, arka arkaya sıralanan araçlardan oluşan bir toplu taşıma aracı geliştirildi.

Elbette yazıda derlediğimiz icatlardan çok daha fazlası da var. Kimi yalnızca ilginç diye nitelendiriliyor kimi de gerçekten çoğu durumda işe yarayabiliyor.  Tarihte bunun örnekleri olduğu gibi gelecekte de olacağından eminiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

17.394 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

Sorunun cevabını ver bakalım * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.