AMD Radeon R9-290X Özellikleri

Tüm dünya genelinde var olan yeni nesil teknoloji yarışı içerisinde donanımsal açıdan her daim var olan AMD, grafik konusunda üstün teknolojiye sahip olan ve her yeni serisi ile bu alanda ileri teknolojileri, kullanıcılarına sunmakta olan AMD, HD 7000 serisi kartlarla uğraşmayı sonunda bıraktı. Bunun yerine yeni bir GPU ‘ya sahip yepyeni bir grafik kartı ortaya çıkardı. Bu kartta elbette ki Hawaii XT grafik işlemcili Radeon R9-290X modelidir.

Radeon R9-290X, AMD ‘nin rakibi Nvidia ‘nın en üst düzey kartı GTX Titan’ı, daha da önemlisi GTX 780’i hedef alıyor. Tek GPU ile herhangi bir oyunu çalıştırmanız mümkün. Çoklu GPU’lara güvenmek ise bir grafik devi için çok daha riskli bir iş olduğu gerçeği unutulmamalıdır. Bu soruna bir çözüm üretmek isteyen AMD, bu konuda uzun süren çalışmalar gerçekleştirdi.

amd-r9-290x-1

Bu noktada da Hawaii XT aslında yeni bir grafik teknolojisi sunmuyor, aslında temel olarak Radeon çekirdeklerindeki Graphic Core Next (GCN) mimarisinden farkı olmayan bir işlemcisi mevcuttur Buna ek olarak karttaki ROP sayısı da ikiye katlanmış, 1GB GDDR5 bellek de Radeon R9-290X modelinde yer alıyor.

İşlemci GK 110’daki 7 milyar transistöre ve 561mm2’lik die boyutuna yetişemiyor olabilir, ancak 6 milyar transistöre ve 435mm2’lik die hiç de geri kalmadığını gösteriyor.

Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Sorunun cevabını ver bakalım * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.