Aselsan Kameralar Bilinçli Çekim Yapacak

Aselsan kamera teknolojilerinde çığır açacak bir araştırmaya imza attı. İnsansı kamera denilen yeni nesil kameralar artık her türlü hareketi bilinçli bir şekilde izleyecek. Kameralardaki sensörlerin geliştirilmesi ve çeşitli karmaşık algoritmalarla programlanmasıyla ortaya çıkan projede kameraların ortamdaki değişikliklere uyumlu tepkiler vermesi amaçlanıyor.

Buna göre geliştirilen kamera bir aracın görüntüsünü alırken özellikle markasına modeline ve plakasına yoğunlaşabilecek. Ayrıca sessiz bir ortamda aniden gelen seslere hızla dönüp çekim yapabilecek. Hareketlerin çeşitli algoritmalar yardımıyla çözümlenmesini yapıp güvenlik görevlilerine tehlikeli hareket ikazı gönderebilecek.

Geliştirilen proje kameralarda algılama sistemlerinin geliştirilmesini amaçladığı için Bilişsel ve Algısal Kameralar projeleri içinde yer alarak bu kapsamda geliştirilen Artemis fonlarından yararlanıyor.

Avrupa Birliği’nin bu tarz kameralar üretilmesini teşvik etmek amacıyla hazırladığı fondan ilk yararlanan Türk Kurumu olan Aselsan insansı kamera projesinin ilk ürünlerinin 2016’da ortaya çıkacağını tahmin ediyor.

aselsandan_bir_ilk_insansi_kamera

Projeyle iki tür amacın yerine getirilmesi hedefleniyor. Birincisi kamera görüntülerinin başında duran görevlilerin dağılan dikkatine karşı çözüm geliştirilmesi. Durağan görüntülerin sürekli izlenebilmesi büyük bir sorun oluşturduğu için güvenlik görevlilerinin dikkati dağılabiliyor. Sistem bu duruma tehdit algılaması ve tehdit ikazları yardımıyla engel olacak. İkinci amaç ise görüntülenen hedefle ilgili ayrıntılı verilerin elde edilememesinin önüne geçilmesi. Örneğin yüzünü kameralardan gizleyen bir şahsın yüz görüntüsünü almayı başaramayan kamera operatörü uyaracak ve kişinin takip edilmesini sağlayacak.

Geliştirilen proje dünyada bir ilk olma özelliği taşıyor.

Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Sorunun cevabını ver bakalım * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.