CAPTCHA Artık Güvenli Değil

1

İnternet sitelerine üye olanlar, forum sitelerinde üyelik açanlar ya da bir bloga yorum yapanlar çok kez CAPTCHA girme uygulamasına denk gelmişlerdir. CAPTCHA sayesinde verilen harfler ya da sayılar ilgili kutuya giriliyor ve daha sonra onaylanıyor, eğer kutudaki ile sizin yazdığınız uyumlu ise, o halde üyeliğiniz ya da yorumunuz gerçekleşiyor. Hatta bu uygulamada İnsan olduğumuzu kanıtlamamızı istediklerini de belirten uygulamalar ile ilgili yeni bir iddia ortaya atıldı.

Gelişen teknolojinin neticesinde artık güvenlik aşamasının en kabul göreni olan CAPTCHA sistemi de çökmüş durumda. Son zamanlarda geliştirilen yapay zeka modelleri ile denenen süreçte bu yapay zekaların CAPTCHA sınırını geçebildiğine ve güvenliği deldiğine şahit olundu.

Dünya devi Google bir test yaptı ve yapılan test sonucunda yapay zekaların CAPTCHA’ları çözebildiğini teknoloji tutkunlarına ve de webmasterlara duyurdu. Üstelik şifrelerin doğru çözülme payı tam %70 oranında olmaktadır. Yapay zekalar ile yapılan CAPTCHA çözme testinde şifrelerin 19.2 saniye gibi çok kısa bir süre içerisinde çözülebildiği tüm dünyaya gösterildi.

Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Sorunun cevabını ver bakalım * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.