Erkekler Siber Tehditler Konusunda Kadınlara Göre Daha Bilinçli

Modern dünyada teknoloji kadın, erkek, çocuk veya yaşlı diye ayrım yapmadan son derece sert bir biçimde her yaştan ve her kesimden insanın yaşamı içerisine giriş yaptı. Bu durumda modern dünyada günlük yaşamın her noktasında teknoloji ve teknolojiyle gelen yeniliklerin görülmesine yol açıyor. Modern çağda teknolojinin kullanımı yaş gruplarına, ilgi alanlarına ve cinsiyetlere göre değişiklikler gösteriyor olsa da temelde işleri daha kolay yapabilmek, eğlenceli zamanlar geçirebilmek ve iletişim gibi son derece önemli noktalar amacı ile teknoloji ve dolayısı ile internet dünyanın her yerinde son derece yoğun şekilde kullanılıyor.

siber tehdit

İnternet ve teknoloji alanında genel olarak yapılan kadın ve erkek kullanım düzeyleri ve alışkanlıkları gibi pek çok araştırma bulunuyor. Ancak son yapılan bir araştırma kadın ve erkek teknoloji yaklaşımının tamamen farklı bir yönünü gözler önüne seriyor. Kaspersky Lab ve B2B International tarafından gerçekleştirilen son araştırmanın sonuçlarına göre, kadın internet kullanıcıları, erkek internet kullanıcılarına göre online tehditlere karşı daha az endişeli bir tavır sergiliyor.

Bu tespitin yanı sıra yapılan araştırma ile birlikte her dört erkekten birinin siber suçluların kurbanı olabileceği konusunda şüpheli olduğu, kadınların ise %19’nun bu düşünce tarzı olduğu ortaya çıktı. Ayrıca yapılan araştırmanın sonucuna göre kadınlar genel olarak, siber tehditler ile ilgili olarak erkek internet kullanıcılarına göre biraz daha az seviyede bilgi sahibidir. Bu konuda örnek verilecek olunursa dünya genelinde pek çok mağdur yaratan fidye yazılımlarında erkek internet kullanıcılarının yüzde 27’si, kadın internet kullanıcılarının ise yüzde 38’i habersizdir.

Ayrıca erkek internet kullanıcıların yüzde 23’lük bir kısmı, kadın internet kullanıcılarının ise yüzde 34’lük bir kısmı mobil zararlı yazımlımlar ile ilgili çok az bilgi sahibidir. Bu durumda bilgisizlik ve bu konudaki bilinç eksikliği dolayısı ile kadın internet kullanıcıları, kendilerini siber tehditlere karşı koruma konusunda daha dikkatsiz davranmalarına neden olabiliyor. Genel olarak, erkekler sistem temizliği veya sistem koruması için tasarlanmış özel programlar satın almak için para harcarken, kadınlar yardım için BT uzmanlarına yöneliyor.

Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Sorunun cevabını ver bakalım * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.