Google Sınırları Zorluyor

Google, servis ağını genişletirken diğer yandan servislerini kapatıyor. Bir yandan sürekli alım gerçekleştirip diğer yandan da sürekli servislerini kapatan Google, yeni bir şirketi alma yolunda adım atmaya hazırlanıyor. Gelen bilgilere bakılacak olursa çok yakın bir zamanda Cyanogen isimli işlemci şirketi Google’ın olabilir.

Android işletim sistemi denilince akla ilk gelen ROM biliyorsunuz. Tabi bu ROM’larda bizlere CyanogenMod ismini çağırıştırıyor. Son bir senedir kendilerini geliştiren mobil yazılım devi OnePlus One, Oppo gibi özel markaların işletim sistemlerinde resmi olarak kullandığı bir moda dönüşmüş durumda.

Dünya genelinde Android kullanıcılarının sayısı gittikçe artarken, Google bunu fırsata dönüştürmek istiyor. Android’in sahibi olan Google, belli ki bu yükselişe kayıtsız kalmadı ve böyle bir adım atmaya niyetlendi. Şöyle ki firma Cyanogen’i satın almak için görüşmelere hemen başlamış durumda. Google’ın Android departmanında ki sorumlusu Sundar Pichai ile görüşen Cyanogen ekibi satın alımın ilk aşamalarını tartıştıklarını anlattı.

cyanogen-mod-oppo-n1

Cyanogen, bu yolda tek başına ilerlemeyi seçmiş ve önlerinin açık olduğunu dile getirip teklifi reddetmiş olsa da yine de Google, tuttuğunu koparan bir şirket. Diğer yandan Cyanogen, bu durumu kendi lehine çevirmek istiyor. Teklif reddedilse’de Google’ın ilgisinden dolayı satın alma girişimini yatırıma dönüştürmeyi planlıyor. Hedef ise 1 milyar dolar gibi yüksek bir rakam. Cyanogen daha önce iki kez yatırım almış ve son aldığı yatırımın miktarı ise 22 milyon dolar. Google’ın vereceği 1 milyar dolar yatırım ise kendileri için mükemmel bir fırsat ve değerlendirme olacaktır muhakkak.

CyanogenMod ROM, Android platformuna büyük katkılarda bulundu ve bulunmayada devam ediyor. Android tarafından resmi kopyaları yapılarak çeşitli şekilde sunulan ROM’lar, dikkat çekici ve tüm Android kullanıcılarının kullandığı bir custom ROM. Tek başına böyle bir başarıyı yakalayan firma, Google gibi dünya devi tarafından koruma altına alınacak olması şimdiden firmayı heyecanlandırıyor. İlerleyen zamanlarda da Google ve Cyanogen çok farklı işlerde ortaya çıkarabilir.

Bakalım yatırım mı olacak yoksa satın alma işlemi mi? Devir mobil devri. Google’ın bir an önce farklı şeyler yapması gerektiğini düşünüyorum.

Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Sorunun cevabını ver bakalım * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.