iOs ve Android Arasında ki Farklar

İşletim sistemi denildiğinde ilk akla gelen isimler ios ve android oluyor. Dünya üzerinde en çok tanınan bu iki işletim sistemi farklı özellikleri de bünyesinde barındırıyor.

Öncelikle Android, Google tarafından üretilen ve kullanıcılara sunulan bir işletim sistemi iken iOS’un geliştiricisinin Apple şirketi olduğunu belirtelim. İki sistem arasında bulunan farkları ise şu şekilde sıralayabiliriz:

*Apple güvenlik konusunda oldukça hassas. Bunu son dönemde FBI ile aralarında yaşanan şifre kırma krizinden anlayabiliriz. Bir teröristin iphone’una ulaşabilmek adına Apple’dan yardım isteyen FBI, diğer kullanıcılar karşısında kötü bir duruma düşmek istemeyen şirketten ret cevabı almıştı.

Android içinde ise herhangi bir sınırlama bulunmuyor. Cihazdaki tüm ayarlar kişilerin isteklerine göre değiştirilebilir. Sistemler arasında seçim yaparken esnek olması ya da daha kendi içine dönük olması göz önünde tutulabilir.

*Google tarafından geliştirilen Android işletim sistemi bir güncelleme yayınladığı takdirde bunu tüm telefonlarda aynı anda bulabilmek mümkün olmuyor. Bir firmanın telefonu güncelleme için uygunken, diğeri bu konuda geri kalabiliyor. Ancak iOS için bu geçerli değil. Apple’ın yönettiği sistem tüm modeller için geçerli oluyor.

*Android ve iOS işletim sistemleri arasındaki en temel farklardan biri de iOS’un tek bir elden yönetilmesi ve sadece Apple’ın ürettiği cihazlarda kullanılması. Buna karşılık Android birçok telefon modelinde yer alabiliyor.

* iOS genelde kullanımı kolay bir sistem diye görülüyor. Android ise bolca inceleme yapabileceğiniz bir işletim sistemi olarak sizleri bekliyor.

İki sistem arasında iyi ya da kötü diye bir ayrım yapmak doğru olmayabilir. Nihayetinde kişilerin tercihleri farklı yönde olacağından biri diğerine göre daha kullanışlı gelebilir. Doğru kararı verebilmek adına araştırma yapmak ve bilgi sahibi olmak en doğru seçenek gibi görünüyor.

Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Sorunun cevabını ver bakalım * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.