İş Arama Süreçlerinde Teknolojinin Yardımı

Gezegeni saracak düzeyde büyümüş yeni bir vebamız var 2000’li yılların başından beri: Küresel İşsizlik… Kalifiye eleman ihtiyacındaki azalmalardan dolayı multinasyonel kuruluşlar başta olmak üzere farklı ölçekteki işletmelerin büyük çoğunluğu eğitim düzeyine bakmaksızın ‘‘vasıfsız işçi’’ istihdamına yönelmiş durumda. Durumu kabullenenler dahi iş bulamazken genç insanlara kim yardımcı olacak? Sihirli bir değnek gibi dilekleri gerçekleştiremeseler de, teknolojik araçlar yeni farklar yaratmak için imdadımıza yetişiyor.

Özellikle 80’lerin gençleri hangi yöntemleri kullanarak iş arıyordu hiç düşündünüz mü? İnternetin, mobil iletişim cihazlarının ve hatta özel istihdam bürolarının olmadığı bir ortamda el yazısı veya daktilo ile özgeçmiş hazırladığınızı düşünün… İlgili dönem gençlerinin istihdam edilme şansı oldukça düşük gözüküyor. En basit çare olarak memur alımları söz konusu olunca neredeyse herkes devlet kapısında çalışmak üzere bir yığılma gerçekleştirdi ve bunun sonucunda günümüze dek uzanan ‘‘bürokratik engeller’’ kabusu başladı.

teknoloji-ve-iş

Bilgisayar kullanımı profesyonel düzeyden ev kullanıcısı düzeyine düştüğünde ve internet yaygınlaştığında yepyeni bir iletişim ağına sahip olduk. Bu gelişme insanoğluna yetmedi; mobil iletişim cihazlarımızdan olan cep telefonlarımız birer cep bilgisayarına dönüştü. ‘‘Akıllı telefon’’ olarak nitelendirdiğimiz bu cihazlardan yola çıkılarak tek bir parmak dokunuşuyla tüm bilgisayar fonksiyonlarını yerine getirebilen tablet bilgisayarlar üretildi. Artık farklı mevsimleri, günleri ve hatta saatleri yaşayan türdeşlerimizle kolayca iletişime geçebilmekteyiz. Elbette ki bu durum küresel bilgi akışında ciddi anlamda bir ilerlemeye sebep oldu; pek çok farklı arama portalı üzerinden bilgi paylaşımı yapabiliyor ve hatta çevrimiçi olarak akademik eğitim alabiliyoruz.

Bahsedilen teknolojik gelişmeler iş arama süreçlerinde altın değerinde çözümler sundu insanoğluna. Artık akademik eğitimini yeni tamamlamış -dolayısıyla iş hayatı deneyimi olmayan- bir istihdam adayı kısa araştırmalar sonucunda başarılı bir özgeçmiş hazırlayabiliyor; iş görüşmelerinde nasıl davranması gerektiğini öğrenebiliyor; kendisine uygun sektör ve ilgili pozisyonları belirleyip ‘‘hangi işe hangi şekilde başvuracağını’’ biliyor. İşin en ironik tarafı ise; geçmişte haftalar, günler ve belki de aylar sürecek bu işlemlerin kişisel bilgisayarlar veya mobil iletişim cihazları ile maksimum birkaç saat içerisinde tamamlanabiliyor olmasıdır.

Çevrimiçi olarak hizmet veren özel istihdam kuruluşları yardımıyla pek çok farklı sektördeki iş ilanlarına ulaşabilir ve başvurular yapabilirsiniz; akıllı telefon veya tablet bilgisayarınızla bu işlemleri açık havada zaman geçirirken de gerçekleştirebilirsiniz. Belki küresel işsizliğe bir çözüm üretemedik; ama şirketlere tek bir dokunuşla ‘‘Ben buradayım.’’ diyebiliyoruz…

Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Sorunun cevabını ver bakalım * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.