Kickstarter Nedir? Kickstarter Ne Anlama Geliyor?

1

Yeniliği ve teknolojiyi takip eden insanların, yeniliği ve teknolojiyi dünyaya getiren insanlara destek olması amacını güden bir platformdur Kickstarter.  Filmlerden bilgisayar oyunlarına, teknolojik projelerden farklı tasarımlara kadar bir çok bağımsız projeyi gözlerimizin önüne süren ve onlara destek vermemize olanak sağlayan Kickstarter, 2009’da kurulduğundan beri 5.8 milyon insan 58.000’i aşkın özgün projeye 1 milyar dolar hibede bulundu.

Greenpoint, Brooklyn’de bulunan bağımsız bir şirket olan Kickstarter’ın 78 çalışanı bulunuyor. Eğer bir proje başarılı bir şekilde hibe toplarsa, toplanan hibenin %5’i Kickstarter’a gidiyor.

Kickstarter’da film yapımcıları, müzisyenler, tasarımcılar, sanatçılar ve diğer proje yöneticilerinin tümü projeleri üzerinde tam kontrole ve sorumluluğa sahipler. Yani Kickstarter sadece bir platform. Projelerin geliştirilmesine karışmıyor. Onların desteklenmesine olanak tanıyor.

kickstarter

Kickstarter’ın işleyişini ise şöyle: Projenin yaratıcıları belli bir zamanda belli miktarda paranın toplanması için kampanya başlatıyorlar. Eğer insanlar projeyi beğenirlerse gerçekleşmesi için, istedikleri miktarda parayı hibe ediyorlar. Yalnız proje, para miktarı anlamında koyduğu sınıra ulaşamazsa hiçbir para alamıyor. Yani Kickstarter “Ya hep, ya hiç.” Mantığıyla çalışıyor. Bu mantık korkutucu ve yıldırıcı gibi gelse de aslında insanları gaza getirme anlamında işe yarıyor.

Projeleri destekleyenler, yani destekçiler, proje tamamlandıktan sonra finansal anlamda bir kazanç elde etmiyorlar. Projenin yaratıcıları ürünleri ya da işleri üzerinde tam yetkiye sahipler. Finansal bir kazanç yerine proje yaratıcıları destekçilerine bir takım hediye seçenekleri sunuyor. Örneğin bir filmin ya da kitabın hazırlanmasına destek olan inşalar iş tamamlanınca filmin ya da kitabın kendilerine ait bir kopyasını elde ediyorlar. Eğer desteklediğiniz film projesi büyük bir şey ise kim bilir belki galasına davet edilirsiniz, belki de sadece size ve diğer destekçilere özel yapılan bir ön gösterimde bulunursunuz. Tamamen proje yöneticisinin belirlemesine kalmış.

Aslına bakarsanız bir projeyi desteklemek sadece ona para hibe etmekle bitmiyor. Siz insanların dünya üzerinde bir şey meydana getirme hayallerini körüklüyorsunuz.

İnsanlar yeni fikirlerle ilham bulabilmek amacıyla bile Kickstarter’ı ziyaret ediyorlar.

Kickstarter Dünya’yı daha iyi bir yer hale getirebilmek için yapılan projelerin, yeniliğe destek olan heyecanlı insanlarla buluştuğu yer. Eğer siz de projelere göz atmak, ya da kendi projeniz için bir hibe kampanyası başlatmak isterseniz www.kickstarter.com’u ziyaret edin.

Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Sorunun cevabını ver bakalım * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.