Nokia Akıllı Araç Piyasasına Giriyor

1

Yeni nesil akıllı cihaz teknolojisinde rakiplerinden biraz geride kalmasına karşın büyük atılımlar ile oldukça yüksek noktalara ulaşan ve bu yarıştaki varlığını kanıtlayan Nokia, geçtiğimiz dönem içerisinde telefon alanındaki tüm yapısını Microsoft’ a satarak, bu piyasa içerisinde daha fazla yer almama kararı almıştı.

Şimdilerde ise Nokia çok daha farklı bir alanda rakipleri ile mücadele etmeye hazırlanıyor. Özelikle de Google ve yatırımcı Elon Musk, sürücüsüz ve akıllı otomobiller için kendi aralarında büyük bir mücadele ve yarış halinde iken, Nokia da kendi teknolojileri ile akıllı otomobil pazarına girmeye hazırlanıyor.

nokia-akıllı-araç

Mobil telefon yapısını Microsoft’a satan Nokia, yeni yatırım alanı olarak kendine akıllı otomobilleri seçti. Bu konudaki dijital iş planına göre Nokia, akıllı otomobil teknolojileri geliştirebilmek amacı ile100 milyon dolarlık yatırım koydu. Bu sayede de özellikle telefonlardan ve akıllı cihazlardan sonra teknoloji severlerin otomobillerine de büyük bir hız ile giriş yapacak görünüyor. Nokia tarafından akıllı otomobil pazarında yürütülen projenin adı ise, Connected Cars olarak belirlenmiş.

Nokia özellikle elindeki mobil iletişim patentlerini otomobillere yönlendirecek gibi bir durumda söz konusu haline geliyor. Yeni faaliyet alanı ile birlikte otomobillerin internete bağlı birer iletişim merkezi haline gelmesini sağlamayı hedefleyen Nokia şimdiden, Microsoft, Yahoo ve Amazon için, HERE Maps servisiyle harita verileri sağlamaya başladı. Here Maps, şirketin Microsoft’a geçmeyen 3 biriminden biri. Görünüşe göre firma, bundan sonra tüm birikimini otomobillerin akıllanması için harcamaya başlayacak.

Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Sorunun cevabını ver bakalım * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.