PC’nizin Kasasında Neler Oluyor?

Bilgisayarınızda kullanabileceğiniz ve bilgisayarınızı temizleyecek, korunmasını sağlayacak çok sayıda güncel yazılım bulunuyor. Ancak bu yazılımların hiç birinde bilgisayarınızın kasasının içerisinde neler olup bittiği ile ilgili olarak, herhangi bir bilgiyi size vermemektedir. Tüm bu yazılımlarda yoksun olan bu özellik, her Windows bilgisayarı ile gelen ve size bu konuda bilgi vermekte olan bir yazılım bulunuyor.

pc

 

Windows bilgisayar ile temel olarak gelen bu yazılım ise Windows Kaynak İzleyicisi olarak adlandırılıyor. Bilgisayarınızın kasasına Windows Kaynak İzleyicisi isimli yazılımı kullanarak donanım kaynaklarında gereksiz yere harcamalarda bulunan hizmet ve işlemleri son derece kolay ve hızlı şekilde bularak, onlardan kurtulabilmenize yardımcı olmaktadır. Klavyenizdeki ufak bir tuş kombinasyonu ile bu yazılıma ulaşmakta oldukça kolay olacaktır.

Bilgisayarınızın klavyesinde ’CTRL-ALT-DEL’ tuş kombinasyonu ile Windows Görev Yöneticisi’ni açabilirsiniz. Açılan görev yöneticisi penceresindeki performans sayfasına giriş yapmalı ve sağ alt kısımda yer alan kaynak izleyici düğmesine basmanız gerekmektedir. Windows Kaynak İzleyici ekranı varsayılan yapısı gereğince genel bakış sayfasında açılıyor. Özellikle de bu sayfa içerisinde bilgisayarınıza ilişkin olarak gerekli genel bilgiler bulunmaktadır.

Grafikler Bize Ne Anlatıyor?

Sayfa içerisinde işlemci, ağ, sabit disk ve bellek ile ilgili olarak grafikler halinde kullanım oranları ve yüzdeleri ile ilgili bilgiler sunuyor. Bilgisayar kullanılmadığı ve boşta kaldığı durumlarda grafik görselinde dümdüz bir görünüm oluşur. Normal olarak arka plan programlarından kaynaklı olarak grafikte çok küçük sıçrayışlar gerçekleşse de bunların çok yüksek oranda olmaması gerekmektedir.

İnternetin zengin dünyasından yararlanarak, bilgisayarınıza indireceğiniz dosyaların inişi esnasında yüksek ağ ve disk kullanımı ile ilgili olarak grafikte yoğun hareketlilik oluşması son derece normaldir. Aynı şekilde bilgisayarınızda bulunan antivirüs programı ile yapacağınız virüs taramaları esnasında da yüksek bir disk grafiksel yükselişinin yaşanması da olağandır.

Ancak tüm bu normal sıçrayışların tam tersi bir durum olan sebepsiz yere oluşan grafikteki sıçramaların meydana gelmemesi gerekiyor. Gelmesi durumunda ise tespit edilerek, ortadan kaldırılması gerekmektedir. Sisteminizde yüklü olan bazı gereksiz yazılımlar, verimsiz antivirüs programı, düzgün kapanmayan bir program ya da zararlı bir etken grafikte ortaya çıkan bu sıradışı sıçramalara neden oluyor.

Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Sorunun cevabını ver bakalım * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.