Pil Ömründe Yeni Gelişmeler Var

1

Günümüz modern teknolojisinin hızlı gelişimi ile birlikte yaşamın her alanında oldukça etkili olan modern teknoloji de en büyük sorunların başında pil ömrü geliyor. Özellikle de son yıllardaki popüler teknoloji olan akıllı cep telefonu modelleri, tablet bilgiler ve dizüstü bilgisayar için pilin kısa süre içerisinde tükeniyor olması yerli yersiz cihazın tükenmesine yol açabiliyor. Bu neden ile günümüzde pek çok teknoloji devi ve üniversite Ar-Ge bölümlerinde geniş kapsamlı çalışmalar gerçekleştiriliyor. Günümüzde yoğun olarak gerçekleştirmekte olan bu çalışmalar kapsamında umutlandırıcı yeni bir haber teknoloji dünyasına damgasını vuruyor.

Pil Ömrü

Son yıllarda akıllı cep telefonu modellerinin her yeni versiyonunda işlem gücü açısından bir önceki versiyonuna göre çok daha yüksek oranda katlanarak artış göstermesi, daha kaliteli hale gelen ekran çözünürlüğü ve daha pek çok ilgi çekici özelliğinden dolayı pil tüketimi oranları da yükseliyor. Bu neden ile de akıllı cihaz kullanıcıları için en önemli kriterler arasında uzun ömürlü pil oldukça önemli bir kriter olarak öne çıkıyor. Dünya genelinde teknoloji pazarında ortaya çıkan bu durum dolayısı ile batarya hususunda geniş kapsamlı araştırmalar devam etmesine karşın henüz tahmin edilen ve beklentinin olduğu seviyeye erişim sağlanabilmiş değil.

Bu konuya ilişkin bir çalışmada IlIionis Üniversitesi bünyesinde gerçekleştiriliyor. Üniversitede yapılan çalışma kapsamında şu an yüzde 97 gibi şaşırtıcı bir güç tasarrufu sağlanmış halde bulunuyor. Bir mikro işlemcinin “Serial Link” ismi ile adlandırılan bölümü üzerinde ufak oynamalar gerçekleştirerek işlemcinin güç tüketimini yüzde 97 seviyesinde azaltma başarısını gösteriyor. Üniversite, özellikle bununla veri merkezlerinin enerji maliyetlerini en minimum seviyeye düşürebilmeyi hedefliyor. Üniversitede gerçekleştirilmekte olan çalışma kapsamında gerçekleştirilen hesaplamaya göre bu tasarruf ile yalnızca Kuzey Amerika’da bulunan veri merkezlerinin enerji maliyetinden 870 milyon dolar düzeyinde tasarruf sağlayabilmesi amaçlanıyor.

Bu proje kapsamında yapılan çalışma sonucunda elde edilecek sistemin 2020 yılı içerisinde tüm dünya genelinde kullanılabilir hale gelebilir olması amaçlanıyor. Elbette bunun ile birlikte cep telefonu tarafının da bu sistemden en başarılı şekilde yararlanabilmesi için kaçınılmaz bir durum haline geliyor.

Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Sorunun cevabını ver bakalım * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.