Stagefright Güvenlik Açığı iOs’a Sıçradı

Sizinde iOs cihazınız var ise tehlikedesiniz demektir. Tek mesaj ile iOs cihazınızı kötü niyetli kişiler ele geçirebilir. Geçtiğimiz dönemlerde Stagefright güvenlik açığı nedeniyle Android kullanıcılarını tedirgin etmişti. Bu açık binlerce Android kullanıcısını tehdit ederken, ikinci bir Stagefright güvenlik açığı ortaya çıktı. Durumun Apple’a sıçraması Apple cephesinden hemen güncelleme yapmasına sebep oldu.

Apple cihazlarını kullananların güvenlik zaafiyetinin bulunmadığını ve güvenlik konusunda mükemmel olduğunu savunanların bir kez daha gözden geçirmeleri gerekebilir. Bulunan Stagefright güvenlik açığı nedeniyle tek mesaj ile Apple kullanıcılarını tehdit etmesine yol açıyor. Stagefright güvenlik açığı hazırlanmış bir metin mesajı ile kötü bilgisayar kullanıcılarının eline geçebilir. Android bunu geçtiğimiz yıl fark etmişti ancak durumun güvenilir dendiği Apple’a sıçraması kötü sonuçların oluşmasına sebep olacak gibi.

CVE-2016-4631 kodlu açık iOs cihazlardaki görüntü verilerini işleme kısmını etkilemekte. MMS ve iMessage yolu ile yollanan tüm TIFF formatında ki mesajlar iPhone’unuzu etkileyebiliyor. Cisco bünyesinde güvenlik uzmanı olarak çalışan Tyler Bohan, durumu fark etmesinin ardından Apple tarafından açıklama yapıldı. Son derece kritik bir hatanın yapıldığını açıklayan Tyler Bohan, durumun hemen düzeltilmesini söylüyor.

Safari web tarayıcılarının tüm şifreleme işlemlerini de ele geçirebilecek kadar etkili olan açık, iOs 9.3.3’de kapatıldığı açıklandı. Ayrıca Wi-fi şifrelerine erişebilme, e-posta şifrelerini görebilme gibi bir çok gizliliklere erişim sağlayabiliyor.

iOs cihazınızı güncellemediyseniz biran önce güncelleyerek bu tehlikeden uzaklaşabilirsiniz.

Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Sorunun cevabını ver bakalım * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.