Tayvan’dan İlginç Ama Gerekli Yasak

Günümüz modern dünyasının teknolojisi günlük yaşam içerisinde çok daha etkin bir şekilde yer alarak, insanlar için bir bağımlılık haline geldi. Özellikle internete daha kolay bir şekilde bağlanabilme imkanı sunan ve interneti, insanların bulunduğu her yere ulaştıran akıllı cihazlar, insanlar bağımlılık boyutunda bir kullanım oranının oluşmasına neden oluyor.

Bu durumda çeşitli olumsuz durumları beraberinde getiriyor. Özellikle akıllı cihazları ile yolda yürümeye çalışan insanlar ile sıklıkla karşı karşıya kalınabiliyor. Bu durumda gerçekten insanlar için bazen komik ve keyifli anların yaşanmasına neden olsa da bazı anlarda ise çok daha kötü ve olumsuz durumların meydana gelmesine yol açabiliyor.

tayvanda-yasak

Bu yüzden pek çok insan bu duruma karşı bir önlem alınması yönünde yorum yapmaktadır. Zaten bunda daha fazla ileri gidebilme şanları da bulunmuyor. Ancak Tayvan hükümeti de bu durumun ciddiyetini öngörmüş olacak ki, karşılık olarak bir önlem almaya karar vererek, önlemli bir adım atıyor. Aslında Tayvan hükümetinin bu yönde bir karar almasındaki en büyük etkenlerden birisi de ülkedeki 14 milyondan fazla mobil internet kullanıcısının bulunmasıdır.

Bunun üzerine bir de bu mobil kullanıcılarının büyük bir çoğunluğunun gerçekten bağımlı sınıfında olması nedeni ile Tayvan hükümeti, yayaların, çevrelerinde otomobillerin bulunduğu alanlarda, telefonla uğraşmalarını tamamen yasaklıyor. Yasaklar şimdilik sadece otomobillerin bulunduğu alanları etkiliyor. Yani eğer biri Facebook ‘unu kontrol ederken limandan düşerse bunun bir cezası yok. Düşünülen ceza ise her ihlal başına 10 dolar olarak belirlenmiş.

Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Sorunun cevabını ver bakalım * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.