Ultrabook Nedir ?

Son zamanlarda ismini sık duymaya başladığımız Ultrabook bilgisayarlar, özellikle gündelik hayat için oldukça kullanışlı gibi gözüküyor. Nitekim Intel’in son dönemlerde buna çok dikkat ettiğini de söyleyebiliriz.

Ultrabook bilgisayarlar özellikle ince ve hızlı oluşuyla kullanıcılarının gönlünü fethetmiş durumda. Tabi şık duruşunu es geçmemek gerekir. Peki, ne gerek vardı Ultrabook bilgisayarlara? Öncelikle ihtiyacı doğuran her zaman için kullanıcıdır. Kullanıcı içinde rahatlık en önce gelen etmendir. Bu sebeple Ultrabook’lar hızlı açılış, uzun batarya, küçük boyut gibi özellikleri sayesinde son kullanıcı için rahat taşıma, uzun süre kullanım ve zamandan kazanma gibi faydaları olunca, kullanıcının iştahını kabartmaya yetiyor. Ancak yoğun grafik çalışması ya da yüksek oyun performansı beklememek gerekir.

Intel bu son teknoloji ürününü piyasaya sürerken üretici firmalara bazı şartlar getirmiş durumda. Bunun sebebi ise Ultrabook’un belirli sınıf kaliteden ödün vermemek istemesidir. Bu kurallar içerisinde ilk sırayı kuşkusuz Intel 2.Nesil İşlemci alıyor. Zaten daha eski işlemcilerden yeterli pil ömrünü bulamayacağımız için en az 2.Nesil olması şart koşulmuş. Pil ömründen bahsetmişken burada ki kısıtlama ise minimum 5-6 saat batarya süresinin kullanımıdır. Hatta bunu bile az bularak 8-9 saat arası performans beklemektedir. Açılış süresinin de en fazla 7 saniye olması da aranılan bir başka özelliktir. Ekran boyutu olarak ise 14 inçten küçük olmasına ve kalınlığının 21 milimetreden daha kısa olması şartı konulmuştur. Tabi kullanıcı için en büyük etkenlerin başında ise bu ürünün fiyatı gelmektedir. Intel son kullanıcıyı bu konuda da düşünmüş ve 1000 dolar sınırını getirmiştir.

Ultrabook kimileri için gereksiz gibi görülse de kişisine göre çok kullanışlı ve işe yarar olacağı şüphesiz. Özellikle uzun yol seyahatlerine çıkan kullanıcılar için elverişli gözüküyor. 1 hafta boyunca uyku halinde kalabilmesi de bunun kanıtı olsa gerek. Rahatlığı ve şıklığa önem verenler için kaçınılmaz bir fırsat gibi duran bu ürünün ileride daha çok kitleye hitap etmesine kesin gözüyle bakılıyor.

Haber

Ultrabook nedir ?

Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Sorunun cevabını ver bakalım * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.