Windwos 10’a Yenilikler Geliyor

Microsoft Windows’u geliştirmeye devam ediyor. Bu çerçevede en son yayınladığı sürüm Windows 10 oldu. Son sürümde üzerinde durulan konular ara yüz ve kullanım açısından ne tür kolaylıklar sağlanabileceği yönündeydi.  Başarılı olup olmadıklarının kararını kullanıcılar verecek.

Windows 10’un özelliklerine gelecek olursak;

*En büyük yeniliklerden biri arama motoru olarak Internet Explorer yerine Edge isimli bir tarayıcının tercih edilmesiydi. Internet Explorer son zamanlarda olumsuz yönde aldığı yorumlarla gündeme gelmişti. Kullanıcıların tepkisini göz önünde bulunduran Microsoft değişikliğe giderek sorunu halletmeye çalıştı. Yeni tarayıcı ile internet sitelerinin üzerinde not alma ve hızlı arama yapma özelliklerini kullanıcılara sundu.

*Windows’un bir süredir ortalarda görünmeyen başlat menüsü yeni sürüme uyarlandı ve gömülü olarak tamamıyla Windows’a ait bir parça haline getirildi.

*Daha önce yayınlanan sürümlerde bilgisayar ve tabletlerdeki kullanım açısından büyük değişiklikler oluyordu. Beklediği ilgiliyi göremeyen Microsoft yönetimi bu işin üzerinde çalıştı ve tablet mod/normal mod şeklinde iki seçenek geliştirdi. Bu şekilde yaşanacak aksiliklerinde önüne geçilmiş oldu.

*Ekranda beliren ve çoğu zaman hızlı bir şekilde kapanan bildirimler için görev çubuğuna Bildirim Merkezi eklendi. Kullanıcılar göremedikleri bildirimleri oradan takip edebilecek.

*Microsoft’a gelen şikâyetlerin bazıları da uygulamalar ve başlat menüsü ile ilgiliydi. Şirket bu konu üzerinde çalışmış gibi görünüyor.

*Microsoft’un bir diğer yeniliği ise işletmeler için oldu. İşletmeler kullanacakları bir yazılım ile sahip oldukları Windows 10 cihazların yönetimini sağlayabilecekler.

Microsoft bir önceki sürüm olan Windows 8’i daha çok dokunmatik cihazlar için geliştirmiş olmasından dolayı yoğun eleştirilere maruz kalmış, birçok kullanıcı bilgisayarlarında bu sürümü kullanmamayı tercih etmişti. Microsoft’un Windows hakkında oluşan olumsuz havayı dağıtabilmek adına Windows 10 üzerinde daha iyi çalıştığını söylemek mümkün.

Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Sorunun cevabını ver bakalım * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.