Yazın Laptop Aşırı Isınma Sorununa Çözüm

1

Her geçen gün gelişen bilgisayar teknolojisi özellikle de kendisini mobil alanda olduğu gibi dizüstü bilgisayar alanında da en etkin şekilde gösteriyor. Günümüz modern teknolojisinin aktif olarak kullanılmakta olan laptop modelleri özellikle de son birkaç yıl içerisinde oldukça önemli gelişmeler kaydetme başarısını gösterdi. Daha yüksek performanslar sunacak kaliteli donanım özelliklerine sahip olan yeni nesil dizüstü bilgisayar modellerinde daha kaliteli işlemciler ve daha fazla çekirdek sayısı ile çok daha yüksek bir verimlilik oluşturulabiliyor.

laptop ısınma

Sürekli olarak ileriye giden bir gelişim kaydetmekte olan dizüstü bilgisayar teknolojisinde özellikle de çok daha yüksek performans ve verimliliklerin elde edilebilmesine ek olarak bazı olumsuzlukları beraberinde getiriyor. Bu tarz sorunların başında son dönemlerde artan güç ve hızı ile birlikte gelen ısınma sorunları öne çıkıyor. Dizüstü bilgisayar modellerinde son derece önemli boyutlara ulaşan ısınma problemi donanım sorunlarına ve hatta çok daha kalıcı hasarların oluşmasına neden olabiliyor.

Kış aylarının soğuk havalarında pek fazla kullanıcıyı etkilemiyor olsa da özellikle az aylarının yaklaştığı bugünlerde dizüstü bilgisayarlarda ortaya çıkan ısınma sorunu çok daha net bir şekilde kendisini gösteriyor. Bu konuda bilgisayarların fanlarına oldukça önemli bir görev düşüyor. Özellikle de fanları düzgün çalışmayan bir dizüstü bilgisayar için sıcaklık sorunu her mevsimde büyük sorunların yaşanmasına neden olacaktır. Ancak konu sıcak havalarda duruma yönelik olarak daha farklı önlem almanın yararı oldukça fazla olacaktır. Aşırı ısınma sorununu önlemek, dizüstü bilgisayarından daha iyi performans almanızı sağlayabileceği gibi, dizüstünüzün kullanım ömrünü de uzatacaktır.

Pek çok laptop modelinde soğuk hava alt kısımdan çekildiğinden düz olmayan ya da yumuşak olan yüzeylerde kullanılmamasına son derece büyük bir önem gösterilmesi gerekmektedir. Bu neden ile daha yoğun olarak sert yüzeyler üzerinde kullanılması gerekiyor. Bunun dışında yaz aylarının sıcak havalarının olumsuz etkilerine yönelik olarak aşırı ısınma sorunu için kesinlikle çok daha yüksek performansa sahip olan laptop soğutucuları kullanılması ve bilgisayarın bu dönemlerde pek çok fazla zorlanmamasına önem gösterilmesi gerekiyor.

Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Sorunun cevabını ver bakalım * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.