Youtube Hakkında Yeni Karar

Türkiye’de geçen yıl başlayan Gezi parkı olayları ile birlikte başlayan sanal ortamdaki olaylar halen devam ediyor. Bu kapsamda Twitter’ ın kapatılmasının ardından Youtube’ de kapanmıştı. Bu süreç içerisinde Twitter ve Youtube gibi dünyaca ünlü platformlar tarafından bu konuda pek çok hamle yapıldı. Hatta Twitter, Türk yetkililer ile görüşmek üzere bir temsilci gönderdi.

Bu kapsamda özellikle Youtube’ nin erişime kapatılması ve engellenilmesi konusunda halen sürmekte olan davalar bulunuyor. Özellikle de bu konuda Türkiye’de devam etmekte olan davaların sonucu da yavaş yavaş ortaya çıksa da hükümetten henüz yeni bir yaptırım ya da uygulama söz konusu değildir. Youtube’ nin erişime kapatılmasına ilişkin olarak süreci devam eden davalardan biriside sonuçlandı. Bu dava kapsamında Anayasa Mahkemesi, dünyaca ünlü büyük video paylaşım sitesi Youtube’ a erişimin engellenmesi ile ilgili olarak yapılan bireysel başvurularda, başvurucuların haklarının ihlal edildiğine karar verdi.

youtube

Hürriyet’ten yayınlanan habere göre Youtube avukatları aracılığı ile Türkiye Barolar Birliği ile CHP’li bazı milletvekilleri, Youtube’ a erişimin engellemesini kaldırılması için Anayasa Mahkemesine ayrı ayrı olarak bireysel başvurular gerçekleştirmişti. Bu kapsamda başvuruları ele alan Anayasa Mahkemesi, başvurucuların haklarının ihlal edildiğine, erişimin engellenmesinin ifade özgürlüğünün ihlali manasına geldiğine karar getirdi.

Yüksek Mahkeme ise, gerekçenin yazılmasının ardından hak ihlalinin giderilmesi ve gerekli olan uygulamaların gerçekleştirilmesi için kararı, TİB ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’na gönderimini gerçekleştirecek.

Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Sorunun cevabını ver bakalım * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.