Teknoloji ve Yaşantımıza Getirdikleri

8

Günümüz dünyası, teknolojinin merkezde olduğu uzay dünyasıdır. Her geçen gün bilimde ve keşifte yeni bir çığır açılmakta, yeni bir teknoloji ürünü toplum hayatımızda yerini edinmektedir. Çok fazla gitmeye gerek yok, daha bundan on sene öncesine kadar Türkiye’de akıllı telefonlar ve internet bu kadar yaygın değilken; şu an hemen hemen her evde internet ve neredeyse de herkesin elinde akıllı telefonlar bulunmaktadır.

İnternetin ve akıllı telefonların verdiği kolaylıklar elbette çoktur. Artık akıllı telefonlarımızla internette sörf yapmak daha kolay! Birçok işlemlerimizi de internet aracılığıyla enerji harcamadan halledebilmek mümkün. Fatura ödemeleri için bile sıraya girmeye gerek yok. Beğendiğimiz elbiseleri seçerken bile kullandığımız bir yol artık internet.

Bütün bu iyi özellikleri bir yana, hayatımızdan çaldığı zevkleri de yok değil internetin. Şöyle bir düşünün: Önceden bir arkadaşınızla görüşebilmek için onu evinize çağırmanız gerekiyordu ya da sizin onun kapısını çalmanız lazımdı. Bu gerekliliklerin aslında daha güzel bir yönü vardı. Arkadaşınız karşınızda oluyordu ve siz onun gözlerinin içine baka baka anlatabiliyordunuz derdinizi, mutluluklarınızı. Daha gerçekti sanki bir şeyler.

teknoloji

Şimdilerde WhatsApp gibi programlar aracılığıyla insanlar birbirlerinin gözlerinin içine değil, telefonlara bakar oldular. Daha cansız ve soluk hale geldi sanki bir şeyler. O programların verdiği soğukluğu karşımızdakine mal ederek de daha bir değersizleştirdik dostluklarımızı. Oradaki gülücüklerin çokluğuna dayandırır olduk samimiyetimizi.

Çoğu çocukların “anne” “baba” demeden öğrendikleri şey, akıllı telefonları kullanmak oldu. Aileler “Benden bile daha iyi kullanıyor.” diye övünürken, olayın korkunçluğunun farkında bile değiller. Ergenlik dönemindeki gençlerimizin çoğu ise profil fotoğrafımı nasıl düzeltebilirim, profilimi nasıl güzelleştirebilirim derdindeler. Kendilik saygılarını ve özgüvenlerini beğeni sayısıyla doğru orantılı olarak görmekte çoğu.

Akşam yemeklerinin çoğu daha sessiz geçer oldu evlerde. Televizyon zımbırtısı ise kurtarıcısı oldu ailelerin. Birbirimizin gözlerine bakıp duygularımızdan bahsetmek hiç bu kadar korkunç olmamıştı! Kaçar olduk böyle şeylerden. Birbirimizden kaçtıkça, internet gruplarındaki sanal mutluluklara sığınır olduk. Oradaki arkadaşlıkları daha büyütür olduk gözümüzde.

Yenilik karşıtı, teknoloji düşmanı olmak değil amacımız. Ancak bu şekilde teknoloji ve teknoloji ürünlerinin sahipleri, efendisi olmaktan öte onların esiri olduk. Oysa hayat beklemiyor, akıyor yaşantımızdan. O profil fotoğraflarımızdaki beğenilere bakarken göremediğimiz şey, yılların bizim üzerimizde bıraktığı etkiler, değişimler oluyor. Değişiyoruz, zaman geçerken de izler bırakıyor üzerimizde. Bugün elini tutup, sarılabileceğimiz insanların yarın yanımızda olacağı garantisini ise vermiyor gelişen teknoloji. Öyleyse, şu anımıza sahip çıkmanın değerini sadece internet gönderilerinde belirtmeyelim. Kapatalım o sayfaları ve birbirimize bakalım, birbirimizin gözlerinin içine bakmanın mutluluğunu tadalım. Gerçekten sevdiklerimizle birlikte olmanın mutluluğunu bir de teknolojiyi bir süreliğine kapı dışarı etmişken tadalım. Halen hayattayken ve halen sevdiklerimiz yanımızdayken bu değerli anların keyfine varalım!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

17.387 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

Sorunun cevabını ver bakalım * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.