Teknolojinin Sonu Nerede?

10

İnsanoğlu dünya üzerinde yaşamaya başlamasıyla beraber büyük bir savaşın içine girdi. Bu savaş yaşam savaşıydı. İlk zamanlar yemek odaklıydı sonraları barınmaya dönüştü bununla beraber güvenlik ihtiyacı geldi. Güvenliği sağlamak için beraber yaşamaya başladı ki bu durum başka sorunları ortaya çıkardı. Zira çok kişi çok yemek ve çok iş demekti. Bu da ilk aletlerin ortaya çıkmasını sağladı. Günümüzde bize çok ilkel gelen aletler o günlerin en ileri aletleriydi.

Savaşlar kötü olgulardır. Ancak insan hayatında temel atlamalarda bu dönmelerde olur. Çünkü savaşlar icatların sayısını ve niteliğini artırır. Günümüzde birçok kullandığımız alet savaşlar sırasında bulunmuştur. Örneğin düdüklü tencere ikinci dünya savaşı sırasında bulunmuştur.Zira çok kişiye kısa zamanda çok yemek yapmak gerekti. Ancak bugün her mutfakta bulunuyor. Belki kötü bir cümle gibi durabilir ancak trajediler ilerlemeyi besler. Soğuk savaş dönemi gelişmenin en hızlı olduğu dönemlerden başında gelir. Rusya ile ABD arasındaki yarış sırasında teknoloji altın cağını yaşama sinyallerini verip bugünlerin temelleri atıldı.

Teknoloji gibi alanlardaki ilerlemeler çığ gibi olur. Başta yavaş olup zamanla hızlanan ve güçlenen bir şekilde ilerler. Belli bir noktadan sonra önünde hiçbir şeyin duramayacağı bir hal alır. Bugünkü durum böyle bir durumdur. Teknolojik ilerlemeler o kadar hızlı seyrediyor ki onu yakalamak için özel bir çaba göstermemiz ve zaman ayırmamız gerekiyor. İlk bilgisayarı yapanlar elli yıl sonra ağırlığı bir tona düşer tahmini yaparken elli yıl sonra bilgisayar dizimizin üstünde duruyordu. Bugünlerde ise telefonlarımızla cebimize girdi. Ufacık çocuklar bile tablet ve akıllı telefonlarla internette gezip oyun oynuyor. Günümüzde teknoloji haberleri takip edilmesi en zor şey halini aldı.

Birçok insanın kafasını zorlayan soru teknoloji daha ne kadar ilerler? Bizler ki sabit telefonda başka bir ile bağlanmak santralden haber bekler halden cep telefonlarıyla internette sörf yapar hale geldik. Bu teknolojinin bir sonu veya durma noktası var mı? Tabiiki bir duraklama veya gerileme olabilir ancak gelişme devam edecektir. Bunu öğrenmenin yolu sanattan geçer. Çünkü sanat bilimin ve teknolojin ilerlemesini sağlayan yakıt gibidir. Sanat bu alanlarda uğraşan insanlara yol gösterir onlara ilham verir. Aya Seyahat kitabının ve Geleceğe Dönüş filminin bazı şeylere ilham kaynağı olmadığını söyleyebilmek imkânsız hale gelmiştir.

Bugün etrafımıza baktığımızda vazgeçmemizin imkânsız gibi gözüktüğü teknolojik aletlerin dolu olduğunu görürüz. Elektrikte ufak bir kesintiye tahammül bile edemezken hayatımızda çok önemli yer tutan ve hayatımızı kolaylaştıran aletlerden vazgeçmek imkânsızdır. Sürekli gelişme ilerlemenin yaşandığı bu alanlarda ilerlemeleri takip etmek çok önemli hale gelmiştir. Özellikle işimiz ilgilendiren ilerlemelere hızlı ve doğru bir şekilde ulaşmamız gerekiyor. Günümüzde bilgi çok hızlı eskiyor. Sizin elinizdeki bilgi ve teknoloji eski ise siz çağın gerisinde kalmış demektir. Bu eskime oranı size bir kazanç sağlayabilir veya kaybettirebilir. Bu nedenle takip yaptığınız site veya kaynağın hızlı ve güvenilir olması çok önemlidir. Dünyanın birçok noktasında anlık gelişme ve yeni bilgiler elde ediliyor. Bunlara oturduğumuz yerden takip etmek mümkün. Ancak kullandığınız aracı kaynaklar çok önemlidir.

Günümüz teknolojisi hızına hız katarak ilerliyor. Bunun nerelere gideceği insan beyninin içinde yer alıyor. Zira buna sınırı koyan insanın hayal gücü gibi gözüküyor. Şu sıralar engellenemeyen şeylerden biri ölüm biri de zamanın ilerlemesi. Zaman bu kadar önemli olunca bilgileri elde ederken harcadığımız zaman daha önemli bir hal alır. Bilgileri elde ettiğimiz kaynağın güvenilir ve hızlı olması çok önemlidir. Webtekno.com ulaşmak ve güncel teknoloji haberlerini öğrenmek için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

17.387 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

Sorunun cevabını ver bakalım * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.