6 sene önce
6 sene önce

Trafik Ceza İndiriminden Faydalanma

Trafikte düzeni sağlamak için konulmuş bazı kurallar vardır. Sürücülerin bu kurallara harfiyen uyması hem trafiğin düzenini sağlar hem de sürücünün kendi can güvenliğini korur. Tüm bu kurallara rağmen bazı sürücüler trafikte ihlal yapmaya devam ediyorlar. Kural ihlali yapmakta olan sürücülerin önüne geçebilmek içinse trafik cezası sistemi uygulanıyor. Trafik cezası alan sürücü bu cezayı mutlaka ödemeli. Alınan trafik cezasının ödenmemesi, cezanın sürekli faizlenmesine neden oluyor. Uygulanan bu faize rağmen cezayı ödemeyen sürücülere ise adli işlem uygulanıyor. Yani ya haciz geliyor yâda hapis cezası. Bu sebepten ceza alan sürücülerin yapması gereken en mantıklı iş kısa süre içerisinde cezalarını ödemek.

Cezalarını erken ödeyen sürücülere ise cezalarında indirimler yapılıyor. Bu uygulanan indirimler ve ödeme yapılandırılması sadece erken ödemede de yapılmıyor. Trafik ceza indiriminden faydalanma için yapılması gereken bazı işlemlerde var. Cezanızda indirim olması için cezayı aldığınız tarihten itibaren 15 gün içerisinde ödemeniz gerekiyor. Trafik cezanızı 15 gün içinde ödediğiniz takdir de ise %25 indirim uygulanıyor. Sürücülerin merak ettikleri bir nokta daha var. Oda elimize ulaşmayan ceza makbuzları 15 günlük süreyi geçirince ne yapılmalı? Bu aşamada panik yapmanızı gerektiren bir durum yok. Çünkü sizin adınıza veya aracınızın ruhsatı üzerinden size kesilen ceza elinize ulaşana kadar bu süre başlamıyor. Fakat eğer sürücü adres değişikliği yaparsa ve bu adres değişikliğinden dolayı ceza makbuzu eline ulaşmaz ise bu sefer sorumluluk size ait oluyor. Bu konuya dikkat etmeniz gerekir. Trafik ceza indiriminden faydalanma süresini bırakın böyle bir durumda bilmediğiniz cezanın faizlene de bilir.

ehliyet-trafik-cezası

Diyelim ki cezanızın indirim süresini geçirdiniz. Fakat cezanızı indirimli ödemek istiyorsunuz. Bu aşamada da yapmanız gereken tek bir şey var. Oda tüm cezayı peşin olarak yatırmak. Eğer cezanızın tüm miktarını peşin olarak yatırırsanız toplam ceza miktarınızdan yine %25 indirim yapılır. Eğer cezayı ödeme imkânınız yoksa buda düşünülmüş. Toplam ceza miktarınızı yapılandırarak taksitlendirmeniz mümkün. Böyle bir durumda anapara üzerinden 4 taksit yapılıyor. Ve sürücüye makbuzla beraber ödeme planı veriliyor.

Bu Yazıyı Paylaşın

En Çok Okunanlar
Yazılarımızı hobi olarak alıp kullanabilirsiniz. Biraz emeğe saygı yaparsak çokta güzel olmaz mı?