Çeşme’de Tatil

Ege’nin incisi İzmir’in güzide bir ilçesi olan Çeşme, gerek deniz turizmi gerekse de kültür turizmi bakımından Türkiye’nin en bilindik tatil yörelerinden birisidir. Antik İonya kültürünün bir kenti konumunda olan çeşme, tarihin her bölümünde bu coğrafyaya gelen kültürler tarafından iskan görmüştür.

Günümüzde de temiz denizi ve uzun sahil şeridi ile deniz turizminin can damarlarından birisidir. Yurtdışından ve yurtiçinden birçok turist her yıl yaz tatilini geçirmek amacıyla buraya gelir. İzmir’de bulunan uluslar arası hava limanı, yurt dışından Türkiye’ye gelmek isteyen turistlerin, İzmiri ve çeşmeyi tercih etmesinin en büyük sebeplerinden birisidir. Bunun yanı sıra İzmir şehir merkezine olan yakınlığı Çeşme’yi tercih sebebi yapan diğer bir etkendir.

çeşme-tatil

Diğer bir başka etken ise Çeşme otelleridir. Sahil kesimince yükselen dört ve beş yıldızlı otellerin yanı sıra biraz daha iç kesimlerdeki motel ve pansiyonlar ekonomik bakımdan her kesimden insana hitap etmektedir. Bunun yanı sıra sahil etrafındaki restaurantlarda damak tadınıza uygun yemekler yiyebilir, hediyelik eşya satan dükkanlardan da yakınlarınız için hediyeler alabilirsiniz. Ayrıca Çeşme’de dalış turizmi oldukça gelişmiştir. Her yıl binlerce dalgıç Ege’nin serin ve mavi sularına dalmak için buraya gelir. Çeşme dalış okulları bakımından bu yüzden oldukça gelişmiştir.

Bunun yanı sıra tarihi bir kent olmasından dolayı tarihin her kesiminden kalıntılar Çeşme’de bulunmaktadır. Dolayısıyla hem yaz turizmi hem de kültür turizmi açısından Çeşme, vaz geçilmez bir merkezdir.

Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Sorunun cevabını ver bakalım * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.